Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Cze_ka » 29. gru. 2014, 12:12

Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że mój znajomy otrzymał ostatnio pismo, w którym zakazywano mu wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Z jakiego powodu? Czy to w ogóle możliwe?

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: POCIEch » 30. gru. 2014, 13:14

Wklejam znakomite omówienie w.w. problematyki z fajnej strony http://www.portal.hydrosystem.lublin.pl ... _prasy.php

PRZEGLĄD PRASY, KOMENTARZE
Inżynier budownictwa, nr 11.2012, "Przydomowe oczyszczalnie ścieków na terenach wiejskich - cz. II", autor: dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski

[...] Technolologia oczyszczania ścieków przy wykorzystaniu drenaży rozsączających była bardzo propagowana 20 lat temu, głównie we Francji [6], jednak tam, gdzie wybudowano i eksploatowano tzw. oczyszczalnie drenażowe, stwierdzono, że jakość wód podziemnych uległa znacznemu pogorszeniu. We Francji likwidowano obiekty tego typu i wprowadzono zakaz budowy nowych [7]. [...]

Technologia oczyszczania ścieków przy wykorzystaniu drenaży rozsączających jest w dalszym ciągu z powodzeniem stosowana we Francji. Świadczy o tym m.in. regularnie aktualizowana norma (DTU 64.1) obejmująca m.in. zasady projektowania systemów infiltracyjnych doczyszczających ścieki wstępnie podczyszczone w osadniku.
Należy również wspomnieć, że we Francji zarówno przydomowe oczyszczalnie (nie tylko drenażowe) jak i szamba, podlegają stałej, obowiązkowej kontroli ze strony specjalnego organu (SPANC), istniejącego w każdej gminie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości użytkownik jest zobowiązany do ich modernizacji.

[...] Ostatnio w Polsce trwa dyskusja, czy drenaże rozsączające zapewniają oczyszczanie, czy tylko odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do gleby [8, 9]. Zdaniem autora w najbliższych latach w Polsce należałoby wprowadzić zakaz lub ograniczenie stosowania przydomowych oczyszczalni z drenażem rozsączającym, gdyż odprowadzają one jedynie ścieki mechanicznie oczyszczone, a zasoby wodne w naszym kraju są bardzo niewielkie. [...]

Przede wszystkim trudno nazywać "ostatnio trwającą dyskusją" dwa artykuły, na które powołuje się autor, w gazecie sprzed prawie 10 lat o tematyce dość luźno związanej z oczyszczalniami ("Wiadomości melioracyjne i łąkarskie").
By rozwiać wątpliwości autora co do skuteczności doczyszczania na drenażu rozsączającym sugeruję sięgnąć do fachowej, obiektywnej literatury ogólnie uznanych autorytetów w tej dziedzinie np.: prof. dr hab. inż. Ryszarda Błażejewskiego, prof. dr hab. inż. Zbigniewa Heidricha (którego publikację autor wybiórczo cytuje) oraz prof. dr hab. inż. Janusza Łomotowskiego. W ich opracowaniach można znaleźć odpowiednie wyniki badań.

[...] Brak kontroli pracy oczyszczalni drenażowych, jak również badań jakości wód podziemnych w gminach, w których oczyszczalnie drenażowe są stosowane na szeroką skalę, w niedługim czasie może doprowadzić do znacznej degradacji jakości wód. [...]

Nawet najlepsza i prawidłowo wykonana oczyszczalnia pozostawiona bez właściwego nadzoru ze strony użytkownika stanowi zagrożenie dla środowiska. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj oczyszczalni. Dotyczy to równym stopniu wszystkich typów oczyszczalni: drenażowych, roślinnych, z osadem czynnym itp.
Problem ten może rozwiązać kontrola ze strony gmin. Natomiast czynnikiem, który ma obecnie znacznie większy udział w pogarszaniu jakości wód jest odprowadzanie ścieków do środowiska poprzez nieszczelne szamba lub nawet z ich pominięciem. Zdarzają się również przypadki odprowadzania ścieków bezpośrednio do wód podziemnych poprzez wprowadzanie ich do już niewykorzystywanych studni (zwykle po zwodociągowaniu terenu).

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Julik78 » 04. sty. 2015, 19:27

Dla mnie wniosek po lekturze jest taki: oczyszczalnie z rozsączeniem można wykonywać, ale nie ma żadnej gwarancji, że za jakiś czas, jakiemuś euroentuzjaście lub ekologicznemu szaleńcowi nie wpadnie do głowy, aby tego zakazać!

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Ciechonski Jan » 06. sty. 2015, 21:08

Przecież taki zakaz nigdy nie działa od razu. Zawsze jest kilka, a nawet kilkanaście lat przejściowych! Nie ma się co łamać, tylko jak jest okazja, trzeba montować taką oczyszczalnię!

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Cze_ka » 14. sty. 2015, 15:21

Przydałby się jakiś większy materiał na ten temat. Jest na Obudzie?

Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:08

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Piwowciagacz » 18. sty. 2015, 20:02

Cze_ka pisze:Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że mój znajomy otrzymał ostatnio pismo, w którym zakazywano mu wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Z jakiego powodu? Czy to w ogóle możliwe?

Niech twój znajomy postraszy tych papierologów, urzedasów... To jakaś bzdura!

Awatar użytkownika
Posty: 195
Rejestracja: 02. paź. 2014, 14:42

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: LADY » 19. sty. 2015, 14:10

Oczyszczalnie z rozsączeniem sa w Polsce dopuszczalne! Zdecydowanie!

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: POCIEch » 20. sty. 2015, 12:02

Sygnały o tym, że zabronione będzie stosowanie przydomowych oczyszczalni z drenażem rozsączajacym (II etap oczyszczania ścieków), pojawiają się od czasu kiedy Polska wstąpiła do Unii! Od początku były to złośliwe ploty! O żadnych takich zakusach nie słyszałem!!!

A swoją drogą? Czy można taki zakaz wprowadzić lokalnie???

Awatar użytkownika
Posty: 438
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: MadMax » 21. sty. 2015, 12:43

Niestety chyba można. Wnioskuję chociażby na podstawie tego tekstu: budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/z-planu-musi-wynikac-wyrazny-zakaz-budowy-oczyszczalni-sciekow (to nie link - trzeba wkleić)

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: POCIEch » 22. sty. 2015, 13:27

Ale to (zakazy) są tylko wyjątki od reguły, według której stosowanie rozsączenia jest dopuszczalne.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: AdminMZ » 20. mar. 2015, 14:48

Oto wypowiedź jaką otrzymaliśmy od przedstawicielki firmy SOTRALENTZ Sp. z o.o.
sotra.jpg
sotra.jpg (3.54 KiB) Przeglądany 65362 razy

Witam,

Sprawa drenaży rozsączających i zakaz ich stosowania pojawia się na naszym rynku co kilka lat dlatego pozwolę sobie zacytować moją wypowiedź, która pomimo upływu lat nadal jest aktualna.


W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się sygnały, iż od 2010 roku zabronione będzie stosowanie układów z drenażem rozsączajacym, stanowiących II etap oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Należy podkreślić, iż kilka lat temu była rozgłaszana pogłoska, iż tego typu systemy będą zakazane od 2006 roku. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, iż są to niczym nieuzasadnione pogłoski. Warto zaznaczyć, że polskie ustawodawstwo systematycznie dostosowywane jest do dyrektyw unijnych. Nowelizacje ustaw i rozporządzeń (zarówno te już wdrożone, jak i będące w trakcie opracowania), a dotyczące tematu przydomowych oczyszczalni ścieków, nie przewidują wprowadzania takiego zakazu, a wręcz przeciwnie.

Po wejściu Polski do UE polskie przepisy dotyczące oczyszczalni przydomowych zostały złagodzone. Wprowadzone nowelizacje ustaw zniosły obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę dla oczyszczalni przydomowych o przepustowości poniżej 7,5 m3/d oraz obowiązku uzyskiwania pozwolenia wodno-prawnego dla oczyszczalni o przepustowości poniżej 5,0 m3/d realizowanych w ramach zwykłego korzystania z wód, a więc sytuacji, gdy ścieki wprowadzane są do gruntu w granicach działki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska (Dz. U. z 2006 r Nr 137, poz. 984 z późniejszymi zmianami) w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, „ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego mogą być wprowadzane do ziemi, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1. ilość ścieków nie przekracza 5,0 m3 na dobę
2. BZT5 ścieków dopływających jest redukowane co najmniej o 20 % a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50 %
3. miejsce wprowadzania ścieków oddzielone jest warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

Co więcej, dla ścieków pochodzących z gospodarstw domowych i wprowadzanych do gruntu w celu ich dalszego doczyszczenia, nie ma prawnego zapisu obligującego użytkownika takiego systemu do okresowego badania jakości oczyszczonych ścieków.

W tym miejscu należy podkreślić, że osadniki gnilne posiadające znak CE mają zagwarantowaną skuteczność oczyszczania na w/w poziomie.
Aby producent mógł znakować wyrób znakiem CE, osadnik gnilny musi pozytywnie przejść badania w laboratorium akredytowanym. W trakcie badań określana jest m.in. przepustowość hydrauliczna osadników, a wyniki testu producent musi przedstawić w deklaracji zgodności.


Ponadto, w bardzo wielu państwach UE, układy z drenażem rozsączającym są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. A to ze względu na fakt, iż małe oczyszczalnie ścieków powinny charakteryzować się prostotą działania i dużą niezawodnością. Takim właśnie rozwiązaniem jest klasyczny układ z drenażem rozsączającym. Dowodem na ten stan rzeczy jest fakt, iż Europejski Komitet Normalizacyjny przygotował i opublikował wytyczne techniczne budowy poletek infiltracyjnych (dokument CEN/TR 12566-2). Dokument ten został przyjęty i wdrożony do swojego systemu m.in. przez takie Państwa jak: Francja, Holandia, Niemcy, Czechy.
Jest to dowód na to, ze układy drenażowe są akceptowane i na pewno nie będą zakazane od 2010r. Gdyby tak miało być, Komitet Normalizacyjny nie opracowywałby normy w tym zakresie. A opublikowany dokument CEN/TR 12566-2 jest podsumowaniem prac przeprowadzonych nad normą EN 12566-2 przez Komitet Normalizacyjny. Dalej, w laboratorium akredytowanym prowadzone są od 10.2005 roku badania nad najczęściej stosowanymi systemami stosowanymi w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Są to m.in. układy pracujące w oparciu o technologię SBR (z osadem czynnym), układy z osadnikiem i drenażem rozsączajacym, z osadnikiem i filtrem piaskowym pionowym, osadnik i złoże torfowe, układ ze złożem biologicznym zatopionym. Po roku działania tych systemów zostały przeprowadzone badania skuteczności oczyszczania i najlepsze wyniki oczyszczania uzyskano w układzie: osadnik + filtr piaskowy pionowy. Drugi wynik uzyskały układy SBR 9dwuzbiornikowe), zaś drenaż zakwalifikował się na 3 miejscu!!!

W chwili obecnej, kiedy mówimy o dofinansowaniach budowy oczyszczalni z pieniędzy unijnych w projektach realizowanych przez gminy (NFOŚiGW) dofinansowaniu podlegają oczyszczalnie w pełni biologiczne ze względu na konieczność wykonywania badań jakości ścieku oczyszczonego w celu pokazania uzyskanego efektu oczyszczania. Takie badania po drenażu rozsączającym byłyby utrudnione, dlatego gminne projekty realizowane są na systemach napowietrzanych/ zautomatyzowanych. Przy realizacji projektów indywidualnych natomiast nie ma przeciwwskazań do budowy oczyszczani z drenażem rozsączającym wynikających z zapisów prawa i nic nie wskazuje na to, aby miało być inaczej zważywszy na to, że rozporządzenie w sprawie jakości ścieków (przytoczone powyżej) było nowelizowane w listopadzie 2014 i przewiduje ono budowę oczyszczalni drenażowych dla potrzeb własnych gospodarstw domowych w ramach zwykłego korzystania z wód.

Pozdrawiam,
Jolanta Sych
Główny Specjalista ds. Technicznych SOTRALENTZ Sp. z o.o.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: BDB » 20. mar. 2015, 17:54

Poruszony temat ma drugie dno!
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - szczególnie na terenach wiejskich i bez kanalizacji, są jedynym i najlepszym z możliwych rozwiązań. Takie oczyszczalnie zapewniają uzyskanie trzech procesów oczyszczania:
1. Sedymentację.
2. Oczyszczanie z użyciem bakterii beztlenowych.
3. Doczyszczanie z użyciem bakterii tlenowych.
Proces 1 i 2 odbywa się w zbiorniku szczelnym dwukomorowym, zaś proces 3 przebiega w instalacji rozsączającej. Proces 1 wymaga odpowiedniego ukształtowania komory osadczej, zaś proces 2 odpowiedniego dopasowania objętości zbiornika, pola przekroju i formowania drogi przepływu ścieków. W każdym z tych procesów łatwo można doprowadzić do ich nieskuteczności. W zależności od ilości użytkowników a dokładniej od ilości i rodzaju upuszczanych ścieków, należy dobrać odpowiednią objętość zbiornika dwukomorowego. Objętość zbyt mała wykluczy sedymentację (proces 1) i uniemożliwi oczyszczanie bakteriami beztlenowymi (proces 2), zaś objętość zbyt duża wprawdzie zapewni przeprowadzenie procesu 1, ale zniszczy bakterie beztlenowe poprzez procesy fermentacji i uniemożliwi przeprowadzenie procesu 2.
Instalacja rozsączająca także ma swoje uwarunkowania. Jeśli droga przepływu ścieków po procesie 1 i 2, będzie zbyt krótka, to bakterie tlenowe nie oczyszczą dostatecznie ścieków czyli proces 3 będzie niepełny. Jeśli droga przepływu będzie zbyt długa, to wprawdzie proces 3 zajdzie, ale tylko na pewnej długości, gdyż w odcinkach zbyt długich ścieki będą wysychać, co spowoduje zatykanie i zarastanie ich szczelin oraz stopniowe skracanie długości oczyszczania - czyli spadek skuteczności procesu 3. Jeśli średnica rur rozsączających będzie zbyt mała lub ilość ścieków zbyt duża na jeden ciąg (niedostateczne rozdzielenie), wystąpi zbyt duża prędkość przepływu ścieków i proces 3 nie zajdzie. Jeśli ścieki na trasie rozsączania nie będą mieć zapewnionej dostatecznej ilości tlenu, proces 3 będzie nieskuteczny. Widać z tego, że można wydatkować pieniądze i mieć oczyszczalnię nieskuteczną czyli jej nie mieć! Kolejnym warunkiem poprawnej eksploatacji przydomowej oczyszczalni, jest reżim w raz na tydzień wpuszczaniu poprzez sedes odpowiedniej dawki bakterii uzupełniających (zależnie od chemii wprowadzanej wraz ze ściekami: pranie, zmywarki itp.) oraz całkowity zakaz używania domowych środków czystości zawierających chlor.

Problem jest więc w zupełnie czym innym. Jeśli pytamy: stosować oczyszczalnie z rozsączaniem? Odpowiedź powinna brzmieć TAK, ale wyłącznie z poprzedzeniem projektem oczyszczalni i sprawdzeniem czy wykonano zgodnie z projektem.
Skąd te zastrzeżenia? Z praktyki. Otóż, jak to w Polsce już jest, w praktyce mamy sprzężenie dwóch trendów:
- Chytrość inwestorów polegająca na kupowaniu rozwiązań najtańszych.
- Chytrość naciągaczy, wytwarzających buble przypominające oryginalne rozwiązania, ale za to po rewelacyjnie niskich cenach. Ich elementy oczyszczalni, to zwykłe zbiorniki na pozór przypominające oryginalne i zwykłe rury PCV z ponacinanymi gdzie niegdzie szczelinami za pomocą kątówki. Taki szajs niestety ma wielu nabywców. Efektem tych sprzężeń jest zysk naciągaczy i chwilowa satysfakcja inwestorów co to wydali 2-3 razy mniej niż „frajerzy” kupujący oczyszczalnie systemowe. Laicy sądzą, że kupić oczyszczalnię przydomową może każdy i gdziekolwiek - byleby tanio. Nie ma nic bardziej błędnego. Potem, do głosu dochodzi eksploatacja.

W czasie eksploatacji, oczyszczalnie złożone z badziewia niesystemowego lub nawet systemowe, ale źle dobrane, nie oczyszczają ścieków w stopniu dostatecznym czyli upuszczają do gruntu ścieki zatruwające wody gruntowe i podziemne. Stąd negatywne opinie o oczyszczalniach. Spotykam naprawdę często przypadki jeszcze gorsze! Ludzie pokroju tych, co to do zbiornika auta leją olej opałowy zamiast napędowego, wpadają na jeszcze lepszy ich zdaniem sposób na ścieki: instalują zwykłe studnie z kręgów betonowych bez dna, a do nich podłączają na oko zwykłe rury kanalizacyjne ponacinawszy w nich szczeliny kątówką! W tym przypadku ścieki „na żywca” bez oczyszczenia lądują w gruncie!

Zatem, jeśli dzisiaj ktoś zgłasza pomysły zakazania stosowania oczyszczalni z drenażem, daje dowód kompletnego dyletanctwa w tym zakresie i powinien być usunięty z danego urzędu i to w trybie pilnym!

Należy pilnie wprowadzić pilnie nowe przepisy techniczne:
1. Narzucające konieczność sporządzenia projektu technicznego oczyszczalni drenażowych dopasowanych do lokalnych warunków gruntowo-wodnych i użytkowych.
2. Regulujące kontrolę eksploatacyjną wód opuszczających oczyszczalnie. Muszą być też przepisy karne dyscyplinujące urzędasów, by nie brali łapówek.

Co do punktu 2, to jest to podstawowy problem, gdyż znam dziesiątki przypadków, gdzie panie urzędniczki kontrolujące czy rolnik ma dno w szambie, za opłatą w protokole odznacza, iż szambo jest szczelnie. Sądzę, że ta plaga jest w całym kraju. To samo będzie ze sprawdzaniem skuteczności oczyszczalni.

Tu dodam, że w swoim domu zastosowałem w roku 2000 systemową oczyszczalnię ścieków francuskiej firmy Purflo (odpowiednik Sotralenz), której projekt sam wykonałem. Obecnie w maju będzie 15 lat jej użytkowania i działa bez zarzutu. Już 3 razy (w 2002, 2008 i 2014 roku) pobierałem próbki wody rozsączanej i skorzystawszy z mojego koleżeństwa na politechnice, zbadałem jakość ścieków wchodzących do gruntu - była bez zarzutu i na tyle rewelacyjna, że niczym się nie różniła od wody płynącej w rowach przydrogowych. Oczywiście, eksploatuję kanalizację i oczyszczalnię w sposób książkowy, zaś żona do sprzątania używa wyłącznie preparatów „bio” oczywiście bez chloru. Pralka jest uruchamiana wg harmonogramu tygodniowego, by nie przepełnić oczyszczalni. Raz na 5 lat oczyszczam cały drenaż biologicznie, co kosztuje 50 zł (ale to mój wynalazek).

Na marginesie problemu zanieczyszczania wód podziemnych chemią ze ścieków, to dużo większy problem nie tylko dla wód podziemnych stwarza wysypywanie soli na drogach i ulicach zimą! Niechaj urzędasy tym się zajmą i wezmą przykład z Austrii, gdzie jest zakaz stosowania soli zimą na drogach a stosuje się preparat np. EisEx nie zawierający soli.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Czumak » 23. mar. 2015, 15:52

Zastanawiam się, kto dopuszcza do tego, że w Polsce nawet poważne markety budowlane (a raczej chcące uchodzić za poważne) oferują takie oczyszczalnie, których uzupełnieniem są takie rury z PVC ponacinanie kątówką!!! Sam widziałem! Uważam, że coś co jest wświetle prawa nielegalne nie powinno być sprzedawane!!!

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: BDB » 23. mar. 2015, 16:58

Wolny rynek - jak i gospodarka centralnie sterowana, mają swoje zalety, ale i wady. Kiedyś w socjaliźmie mówiono, że gospodarka jest politycznie sterowana, a marzeniem każdego była gospodarka wolnorynkowa. Mamy ją, ale jak widać na co dzień, wady poprzedniej zostały zastąpione zaletami ostatniej i ... odwrotnie. Wolny rynek ma to do siebie, że znikły organy kontrolne i cenzurujące. W efekcie, doskonale wychwycili to najróżniejsi krętacze, cwaniacy i niestety oszuści. Kto ma zakazać sprzedaży tego i owego? Byleby tylko to "coś" nie szkodziło bezpośrednio, tzn. by była trudna do udowodnienia szkodliwość i ... kasa płynie.
Podobnie jest z materiałami zawierającymi związki szkodliwe. Jest norma na nieprzekraczanie, tyle że to się sprawdza w atestacji, a nie w produkcji i sprzedaży. Jaka jest szkodliwość ze sprzedaży podróbek i wyrobów "podobnych do poprawnych"?
Dlatego, roztropni i myślący, zawsze powinni pytać się o zdanie niezależnych doradców w danej dziedzinie. Powtarzam: zawsze!
Czy wie Pan ilu takich roztropnych uratowałem przed wywaleniem ciężkiej kasy w błoto? Na przykład kupujących mieszkania od developerów lub na wtórnym rynku? Bez tego kupiliby mieszkania lub domy, w które potem trzeba by było wpakować grube dziesiątki tysięcy i dużo więcej, by jakoś w nich mieszkać.
Podobnie jest ze wszystkimi instalacjami i systemami - także kanalizacji. Konsultacja kosztuje grosze w stosunku do efektów i zabezpieczenia się przed niepotrzebnymi wydatkami.
Ile to mam przypadków, gdzie inwestor dał się namówić na rozwiązania polecane przez wykonawców i monterów? Tysiące! Oni mają tylko jeden cel: jak najwięcej zarobić, a nie dbać o najmniejszy wydatek klienta i ... uzasadniony.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16. paź. 2014, 10:04

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: jalert malert » 19. cze. 2015, 11:01

Panie Jerzy, a może to nie chytrość inwestorów, tylko chroniczny brak funduszy? I tylko proszę mi nie pisać, że jak ktoś ich nie ma, to nie powinien budować, bo to byłoby obraźliwe dla wielu inwestorów, którzy dosłownie wypruwają sobie żyły, aby w końcu postawić swój własny dom!!!

Awatar użytkownika
Posty: 131
Rejestracja: 10. mar. 2015, 13:04
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Robot » 23. cze. 2015, 13:16

jalert malert pisze:Panie Jerzy, a może to nie chytrość inwestorów, tylko chroniczny brak funduszy? I tylko proszę mi nie pisać, że jak ktoś ich nie ma, to nie powinien budować, bo to byłoby obraźliwe dla wielu inwestorów, którzy dosłownie wypruwają sobie żyły, aby w końcu postawić swój własny dom!!!

Masz rację! Mnie podłamuje takie gadanie, że coś trzeba koniecznie, bo inaczej... Nie zawsze trzeba, proszę mi wierzyć. Lepiej mieszkać niedoskonale, ale na swoim, ale mieszkać.

Awatar użytkownika
Posty: 21
Rejestracja: 11. lis. 2014, 23:28

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: areczekjo » 03. lip. 2015, 15:58

nie są zakazane, przynajmniej ta firma http://oczyszczalnieprimeko.pl je cały czas montuje ;-)

Posty: 1
Rejestracja: 21. sty. 2016, 16:46

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: mirekurbanowicz » 21. sty. 2016, 16:52

Nie są zakazane, tak jak pisze Pan z góry - są monitorowane.

Ja tam, apropos, potrzebowałbym informacji na temat bakterii do poś - może ktoś ma jakiś ciekawy artykuł?
Ja zdążyłem tylko znaleźć firmę, która sprzedaje tego rodzaju preparaty do przydomowych oczyszczalni, ale niestety dużo informacji nie znalazłem.
Potrzebowałbym jakiegoś dużego artykułu, który dokładnie opisuje działanie tych mikroorganizmów.
Wspomniana strona: http://www.subiopolska.com/przydomowe-o ... ow,10.html

Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16. paź. 2014, 10:04

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: jalert malert » 22. sty. 2016, 10:23

mirekurbanowicz pisze:Nie są zakazane, tak jak pisze Pan z góry - są monitorowane.

Ja tam, apropos, potrzebowałbym informacji na temat bakterii do poś - może ktoś ma jakiś ciekawy artykuł?
Ja zdążyłem tylko znaleźć firmę, która sprzedaje tego rodzaju preparaty do przydomowych oczyszczalni, ale niestety dużo informacji nie znalazłem.
Potrzebowałbym jakiegoś dużego artykułu, który dokładnie opisuje działanie tych mikroorganizmów.
Wspomniana strona: http://www.subiopolska.com/przydomowe-o ... ow,10.html

To ja się przyłączam do prośby. Też chętnie poczytam :)

Awatar użytkownika
Posty: 229
Rejestracja: 03. gru. 2014, 13:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Mathir » 09. sie. 2016, 14:03

Czumak pisze:Zastanawiam się, kto dopuszcza do tego, że w Polsce nawet poważne markety budowlane (a raczej chcące uchodzić za poważne) oferują takie oczyszczalnie, których uzupełnieniem są takie rury z PVC ponacinanie kątówką!!! Sam widziałem! Uważam, że coś co jest wświetle prawa nielegalne nie powinno być sprzedawane!!!

Moim zdaniem rzecz nie w rurach nacinanych kątówką tylko w odpowiedniej obsybce tych rur. Tesli będą ułożone w odpowiednim otoczeniu, to taka instalacja będzie z powodzeniem dzaiłała i fuknięcia pana BDB nie mają tu nic do rzeczy!

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 06. paź. 2014, 10:40

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Dezoksyrybo » 26. sie. 2016, 13:57

Pewnie racja, ale istnieje taka tendencja, żeby z biegiem czasu upraszczać zastosowaną technologię. Czasami to upraszczanie idzie tak daleko, że traci to wszystko sens :(

Posty: 145
Rejestracja: 25. sie. 2016, 12:03

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Marinett » 08. lis. 2016, 18:57

Powiem szczerze, że gdybym sama miała zdecydować się na zakup oczyszczalnie ścieków, na pewno postawiłabym na produkty http://megakan-bud.pl , oczywiście przy zakupie uwzględniając montaż. Po pierwsze mamy tutaj do czynienia z firmą, która sprzedaje sprzęt wysokiej jakości, bez żadnych dziwnych konstrukcji rurowych, a po wtóre oczywiście otrzymujemy na zakupioną oczyszczalnię gwarancję. Co więcej biorąc pod uwagę częstą konieczność wybierania i wywożenia nieczystości z klasycznego szamba, opcja ta na pewno wraz z biegiem lat okaże się bardziej opłacalną inwestycją, przy czym odzyskujemy tutaj w granicach 98 procent wody, zdatnej do chociażby nawadniania ogrodu czy sprzątania.

Posty: 1
Rejestracja: 16. lis. 2016, 13:03

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Biotron-Polska » 16. lis. 2016, 13:14

Witam, zapraszam do poczytania o bakteriach tutaj: Bio-Trakt

W kwestii legalności - przydomowe oczyszczalne ścieków są jak najbardziej legalne. Aby wypuszczać wodę pościekową do gruntu, należy zgłosić oczyszczalnię do WIOS i regularnie przeprowadzać badania na zawartość patogenów. Wspomniany wyżej Bio-Trakt świetnie sobie z nimi radzi i woda pościekowa doskonale nadaje się do m.in podlewania ogródków.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, polecam nasze bakterie do szamba

Zapraszamy do kontaktu z naszym technikiem (dane kontaktowe w stopce).
Biotron Polska
tel. +48 576 173 950
biuro [at] biotron.pl

Posty: 199
Rejestracja: 29. lis. 2016, 15:37

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: Viscoz » 13. lip. 2017, 21:08

Ja skorzystałem z tego preparatu oczyszczającego i udrażniającego oczyszczalnie przydomowe i szamba https://sklepdlaogrodu.pl/pl/preparat-d ... arget.html Usuwa nieprzyjemny zapach i zapobiega skażeniom.

Posty: 82
Rejestracja: 22. cze. 2016, 9:40

Re: Czy oczyszczalnie z rozsączaniem są zakazane?

Postautor: tomekrad » 24. maja. 2018, 13:09

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są legalne :D Mi taką rozsączalnie wykonała Grupa Geologiczna z Wrocławia http://grupageologiczna.pl ( działają na terenie całego kraju ;) ) Określili kierunek spływu i głębokość występowania wody gruntowej. Jestem bardzo zadowolony z inwestycji

Następna

Wróć do Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie przydomowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 496
Re: automatyka drzwiowa

data » 28.03.2024, 11:54

Pewnie tacy specjaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Automatyka nie byłaby bez nich możliwa. Interesujecie się jak wygląda budowa takich urządzeń, czytacie blogi o
Awatar użytkownika
Posty: 1162
Re: Budowa domu

data » 28.03.2024, 11:53

Podczas budowy Waszego domu powinniście pomyśleć o takiej kwestii, jak i na pewno odpowiednio wcześnie warto się takim tematem zainteresować. Na pewno potrzebna będzie profesjonalna firma,
Awatar użytkownika
Posty: 1236
Re: Aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu 3D

data » 28.03.2024, 11:53

Fajne jest to, że wnętrze można zaaranżować samodzielnie, a jeśli będziesz mieć z tym problemy, polecam poszukać artykułów i inspiracji na ten temat. Pod adresem:
Awatar użytkownika
Posty: 1162
Re: Wentylacja

data » 28.03.2024, 11:48

Znacie jakieś firmy, które oferują ? Wentylacja to bardzo ważny system i to naprawdę w wielu różnych miejscach, także myślę, że jak najbardziej podjęcie decyzji o montażu wentylacji
Awatar użytkownika
Posty: 3018
Taxi Kraków

data » 28.03.2024, 10:59

Ja korzystam z sieci taksówek https://krakow.ekotaxi.pl/taxi-na-dworz ... -krakowie/ Jest to sprawdzona i rzetelna firma z charakterystyczną zieloną koniczynką na samochodach. Cechują się
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Co zamiast firanek

data » 28.03.2024, 10:22

Jeszcze ewentualnie tutaj - https://krakowrolety.pl/zaluzje-poziome ... rakow.html To jest słuszny kierunek, ale oczywiście to trzeba dopasować indywidualnie. Każdemu może pasować coś innego.
Awatar użytkownika
Posty: 1310
Budowa domu a prawo archeologiczne

data » 28.03.2024, 10:18

Czy zanim postawię dom potrzebny jest na wstępnym etapie nadzór archeologa aby sprawdził grunt? Pytam bo działka leży w obrębie o znaczeniu historycznym i często były prowadzone prace
Awatar użytkownika
Posty: 121
Re: wypożyczalnia samochodów

data » 28.03.2024, 9:46

Znam, ale znam też Comfortcar, a ta wypożyczalnia ma naprawdę konkurencyjną ofertę zwłaszcza w Bydgoszczy gdzie dla mieszkańców z kartą bydgoską jest 10% zniżki. Możesz o tym przeczytać
Awatar użytkownika
Posty: 239
Re: Samochód

data » 28.03.2024, 9:42

Z czasem w każdym aucie przychodzi moment na wymianę katalizatora. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć , w którym można otrzymać za starą część odpowiednią
Awatar użytkownika
Posty: 3018
sklep detailingowy

data » 28.03.2024, 9:36

Godną polecenia firma w której znajdziecie kosmetyki do pielęgnacji samochodu które spełnią swoje zadanie wspaniale jest https://detailstore.pl/ Ich ogromny asortyment pozwoli Wam znaleźć

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o