Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Awatar użytkownika
Posty: 95
Rejestracja: 16. paź. 2014, 14:54

Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: Marek Nowaczyk » 10. mar. 2015, 12:52

Jeśli płytki ceramiczne na ścianie są jeszcze OK, ale fuga to obraz nędzy i rozpaczy (trzyma się nieźle, ale jest brudna i nie można ją doczyścić żadnym reklamowanym preparatem) to przychodzi mi do głowy tylko jedno wyjście - wydrapać to cholerstwo i zaspoinować na nowo. Jak wziąć się do tej pracy. Jak tę fugę wydrapać?

Awatar użytkownika
Posty: 523
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: BDB » 10. mar. 2015, 18:02

Wydrapać to mało. Usunąć i już nie popełnić wcześniejszego błędu! Takie zachowanie fugi świadczy, iż zastosowano najtańsze badziewie. Teraz te oszczędności się przemnożą na dodatkowe wydatki - a cieszy się tylko ... producent badziewia i zapewne leży do góry brzuchem teraz na Karaibach, gdy Pan się będzie męczył przy pracach. Proszę pamiętać starą a świętą dewizę: tanie mięso, to psy jedzą!

Zanim się zabierze Pan do prac, trzeba najpierw ustalić co jest pod płytkami, tj. jakie podłoże - konkretnie i jaki rodzaj pomieszczenia?
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 95
Rejestracja: 16. paź. 2014, 14:54

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: Marek Nowaczyk » 11. mar. 2015, 15:42

Pod płytkami jest zielona płyta gk przyklejona do ścian klejem, a w niektórych miejscach na stalowym stelażu (takim do konstrukcji z gk). To budownictwo z końca lat 60 i ściany były tak nierówne, że trudno to w ogóle opisać. Na dwóch metrach różnica 2 cm nie była niczym zaskakującym :) To łazienka na piętrze. Jest niewielka (około 4 m2). Czym można drapać tę fugę. Czym można ją jakoś rozmiękczyć?

Awatar użytkownika
Posty: 523
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: BDB » 11. mar. 2015, 16:53

Takie podłoże swego czasu było wyrównane płytą GK zapewne ku wygodzie wykonawcy - poszedł po najmniejszej linii oporu. Należało nierówności wyrównać zaprawą cem-wapienną szykowiążącą klasyczną lub lekką. Ale, już tego nie cofniemy.
Masy fugowe są wytwarzane na bazie cementu z mniejszą lub większą dawką polimerów. Jeśli zastosowano tanią fugę, a na to wygląda, polimerów jest mało i masa jest twardsza.
Usuwać tylko mechanicznie nie radzę, gdyż postrzępi Pan krawędzie glazury i trzeba będzie zrywać całość i ... na pewno wymieniać płyty GK - czyli remont większego kalibru.

Proponuję następującą technologię:
1. Zakupić preparat do usuwania nalotów cementowych. Proszę najpierw przeczytać jego instrukcję, tj. jakie zalecają rozcieńczenie. Trzeba kupić taki, gdzie zalecają największe rozcieńczenie. Będzie zapewne najdroższy, ale wystarczy Panu 1 litr (wydatek ok. 50 zł).
2. Preparat wlać do starego kubka ceramicznego (nie metalowego!) lub plastikowego i w nim maczając pędzelkiem szkolnym) nasączyć obficie masę fugową - uważając by nie spływała na podłogę. Zaczynać prace od górnych płytek i stopniowo posuwac się w dół. Nie moczyć więcej jak kilkadziesiąt cm długości fug. Nasączać raz po razie, jak tylko wskąknie preparat - nie pozwalając wyschnąć.
3. Co kilka minut sprawdzać rysikiem (np. starym śrubokrętem) czy masa już zmiękła. Jeśli jest twarda, dalej nasączać.
4. Jeśli masa zmięknie, zaraz zeskrobać ją rysikiem aż do miejsca twardego, po czym znowu te miejsca nasączać pędzelkiem. Nie zmiękczać i nie zeskrobywać głębiej niż grubość płytki!
5. Z chwilą dotarcia na głębokość 5-6 mm, oczyścić szczelinę i zaraz spryskać zwykłą wodą dość obficie, aż woda wypłynie. W tym czasie drugą ręką trzeba przycisnąć szmatę poniżej, by woda nie spłynęła na płytki poniżej. Ten proces to płukanie szczeliny z kwasu. Najlepiej użyć spryskiwaczkę do kwiatów ale strumień ustawiony nie na mgiełkę.
6. Posuwać się z tym procesem z góry na dół i kończyć na najniższej szczelinie - także poziomej na styku z podłogą - jeśli nie jest ona wypełniona masą silikonową.
Uwaga: Pracować wyłącznie w szczelnych (nowych) rękawicach gumowych i okularach ochronnych by odprysk nie trafił do oka. Gdyby tak się stało natychmiast oko przemyć dużą ilością letniej wody. Podczas prac nie mogą stać obok dzieci! Preparat jest silnie żrący i należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
7. Po tych pracach, odczekać przynajmniej 3 dni przed wypełnianiem masą fugową.
8. Wypełniać masą mineralną typu flex przeznaczoną dla fug szerokości 1-5 mm. Rozrabiać taką ilością wody (wsypując proszek do wody), by powstała papka konsystencji świeżego ciasta albo miękkiej plasteliny - nie bardziej! Po zamieszaniu proszku odstawić naczynie na 5 minut a potem raz jeszcze przemieszać dokładnie szpatułką.
9. Masę nanosić w szczeliny wyłącznie packą z wykładziną neoprenową wciskając masę zawsze prostopadle do szczelin, aż pokaże się wypukły prążek. Wtedy masę wyrównać, ale nie wzdłuż szczelin, a pod kątem 30-45 stopni i wypełniać dalej. Tym razem pracować od dołu ku górze - czyli zaczynając od dołu ściany. Rozrabiać tyle masy, by zużyć w ciągu 20 minut. Nie wolno dodawać wody już po drugim mieszaniu!
10. Po odczekaniu 2 godzin, za pomocą twardej ale suchej gąbki (do kupienia w sklepach budowlanych jako gąbka do fug epoksydowych) przetrzeć fugi pod kątem 45 stopni do zrównania lica masy z licem płytek glazury.
11. Odczekać znowu 2 godziny i w ten sam sposób, ale gąbką wilgotną (nie mokrą) przetrzeć fugi.
12. Odczekać 1 godzinę i tą samą gąbką, ale bardziej wilgotną niż poprzednio (nie mokrą) przetrzeć fugi wzdłużnie, a gąbkę często zmywać.
13. Następnego dnia płytki glazury umyć czystą wodą (bez detergentów i bez jakichkolwiek środków). Po odczekaniu 4-6 godzin umyć raz jeszcze w ten sam sposób.
14. Podczas eksploatacji nie używać do zmywania glazury żadnych środków a wyłącznie czystą wodę z dodatkiem kilku kropel na litr płynu do zmywania naczyń, z tym że po zmywaniu na mokro zaraz całość przetrzeć na sucho i zawsze całość powierzchni płytek, a nie tylko miejsca zabrudzone.

Najniższą poziomą szczlinę w pachwinie między ścianą a podłogą pozostawić niewypełnioną. Należy oba jej brzegi okleić taśmą ochronną jak do malowania okien i płaskim pędzelkiem szkolnym zagruntowac Primerem tego samego producenta co uszczelniacz silikonowy sanitarny. Odczekać nie mniej niż 3 godziny i nie więcej niż 12 godzin, a potem wycisnąć z kartuszy masę silikonową sanitarną i zaraz na świeżo wygładzić palcem (umoczonym w płynie do naczyń) po czym niezwłocznie zerwać paski ochronne.
Normalne użytkowanie tej powierzchni (moczenie podczas natrysku) dopiero po 7 dniach!
Powodzenia,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: Czumak » 11. mar. 2015, 18:10

Rany, takich extra szczegółowych porad nie ma na innych forach! O gazetach nie wspominam, bo tam często piszą, chociaż nie wiedzą o czym piszą!

Awatar użytkownika
Posty: 95
Rejestracja: 16. paź. 2014, 14:54

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: Marek Nowaczyk » 11. mar. 2015, 18:56

Panie Jerzy, bardzo, bardzo dziękuję za szczegółową instrukcję. Dziękuję za czas poświęcony na napisanie tak obszernego tekstu. Wyrazy szacunku.

Awatar użytkownika
Posty: 523
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: BDB » 12. mar. 2015, 17:39

Mam nadzieję, że prace Panu pójdą gładko i efektywnie. W ramach wdzięczności może Pan wpłacić datek na ratowanie jeży - więcej znajdzie Pan na: http://www.naszejeze.org
P.S.
Proszę opisać jak poszły Panu te prace. Może nawet jakaś porada praktyczna się przyda innym?
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 173
Rejestracja: 07. paź. 2014, 9:56

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: Botulin » 18. mar. 2015, 11:04

Uważam, że wpis pana Jerzego Zembrowskiego jest naprawdę bezcenny! Myślę, że wiele osób będzie z niego efektywnie korzystać.

Awatar użytkownika
Posty: 273
Rejestracja: 07. paź. 2014, 12:27

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: PerToPer » 22. kwie. 2015, 11:48

Wow! Jestem pod wrażeniem szczegółowości tego przepisu!!!

Awatar użytkownika
Posty: 6
Rejestracja: 14. mar. 2016, 14:54

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: _KREISEL_ » 14. mar. 2016, 15:57

Na początku trochę wyskrobać szpachelką, następnie polać zmywaczami osadów cementowych, poczekać aż zadziała, kilkanaście minut i spróbować znowu wyskrobać. Inna możliwość to szlifierka kątowa z odpowiednią tarczą i po prostu usunąć ją mechanicznie – będzie wtedy na pewno szybciej.
KREISEL Dyrektor Techniczny – Bartosz Polaczyk

Posty: 51
Rejestracja: 29. lis. 2016, 13:54

Re: Jak zabrać się za wydrapanie fug?

Postautor: janina43 » 08. sie. 2018, 22:56

Na początku tez oszczędnie podchodzilismy do sprzętu i kupowaliśmy najtańszy. Teraz zaopatrujemy się tylko u nich http://www.premar.pl/ . Cenowo jest ok a jakość sprzętu bardzo wysoka. Jest gwarancja więc jak coś bez problemu przyjmują, choć nam się jeszcze nie zdarzyło korzystać.

Wróć do Chemia budowlana

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 217
Re: Prezent dla dziecka

data » 21.08.2018, 23:37

Natomiast ja wychodzę z założenia, że dziecku najrozsądniej jest podarować zabawkę. Jeśli poszukiwałbyś sklepu internetowego, który zajmuje się ich sprzedażą, zajrzyj do
Awatar użytkownika
Posty: 1
Re: Jaki budowac domu ?

data » 21.08.2018, 22:28

My mamy metodą skandynawską budowany. teraz zastanawiamy się nad ociepleniem. Koledzy męza polecają pianką takie jak tu: i chyba się na to zdecydujemy, bo faktycznie to świetna sprawa i
Awatar użytkownika
Posty: 67
Re: Organizacja wesela

data » 21.08.2018, 20:03

Nie narzekajcie, teraz jest dużo latwiej niż kiedyś. Praktycznie jak znajdziecie dobrą salę weselną i ogarniętych tam ludzi to wesele robi sie samo. Weźmy taki Hotel Lamberton z salą
Awatar użytkownika
Posty: 6
Re: Wełna mineralna - interesujące

data » 21.08.2018, 19:00

No to w takim razie dać czy zaizolować to
Awatar użytkownika
Posty: 6
Re: Czy styropian grafitowy należy przyklejać inaczej?

data » 21.08.2018, 18:27

Jak kleiłem w kolorze grafitowym to nie zauważyłem żadnej różnicy. Myśle,że to prędzej kwestia
Awatar użytkownika
Posty: 11
Re: Jakiś sposób na żylaki?

data » 21.08.2018, 17:23

Odwiedzenie apteki rzeczywiście będzie bardzo rozsądną opcją:D Myślę że właśnie apteki stacjonarne powinny was bardziej zainteresować, tam zawsze ktoś wam podpowie jaki lek warto wybrać.
Awatar użytkownika
Posty: 79
Re: podłoga w biurze

data » 21.08.2018, 17:07

Biuro to miejsce przyjmowania klientów więc podłoga powinna być elegancka i w nienagannym stanie. Moim zdaniem warto zainwestować w podłogę z "górnej półki" np podłogę
Awatar użytkownika
Posty: 79
Re: Aranzacja mieszkania

data » 21.08.2018, 17:03

Moim zdaniem nie ma sensu powierzać komuś aranżacji mieszkania. W internecie jest tyle różnych stron z pomysłami na urzadzenie mieszkania czy domu, że bez problemu można to zrobić
Awatar użytkownika
Posty: 217
Re: Łóżko i materac do sypialni - jakie?

data » 21.08.2018, 13:35

Jeśli o materac chodzi to polecam producenta https://materacyk.pl/ bo mam od nich materac u siebie w sypialni i u córki i jestem z nich zadowolona. Wygodne, nie chłoną wilgoci i zapachów no i do
Awatar użytkownika
Posty: 2
Re: kserokopiarka

data » 21.08.2018, 13:35

Ja też uważam, że lepiej jest wynająć/wydzierżawić drukarkę - po co ją kupować? Wystarczy podejść do takiego serwisu jak http://www.biuro-styl.com.pl i wyjaśnią jaka jest różnica

Eksperci na forum

Nowe produkty w ofercie Viessmann od 1 sierpnia 2018

data » 21.08.2018, 12:48

Witam, Miło mi poinformować, że wprowadzamy do naszej oferty nowe interesujące produkty w zakresie pomp ciepła, podgrzewaczy pojemnościowych a także nowe pakiety urządzeń. - Zdalne
Awatar użytkownika
Posty: 136
Re: ogrzewanie podłogowe, wodne czy elektryczne?

data » 10.08.2018, 10:15

Warto najpierw zapytać tych co taki zbiornik mają, ile płacą za gaz. Jest to jedna z najdroższych opcji
Awatar użytkownika
Posty: 523
Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 07.08.2018, 1:10

Ponad dwa lata temu zapowiadałem wydanie specjalnej książki-poradnika. Informuję, że jest już do nabycia. SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW. Format A4, stron 500. Jest to
Awatar użytkownika
Posty: 34
Re: Sypialnie

data » 04.06.2018, 23:03

Ściany w sypialni osób, które lubią styl industrialny, mogą być pokryte surowym tynkiem, w kolorze szarym lub grafitowym. Aby ocieplić takie pomieszczenie, na podłodze należałoby położyć
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o
Awatar użytkownika
Posty: 30
Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

data » 12.04.2018, 11:14

Rozumiem, że chodzi o domek ok 100m2 tak więc cena to ok 10-12 tys zł przy założeniu, że cały w 3THERMO. W praktyce często odpada kuchnia (z uwagi na zabudowę ścian) i łazienka (lub
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu
Awatar użytkownika
Posty: 8
Re: Czym przykleić sznurek (uszczelkę) w drzwiczkach kozy?

data » 19.09.2017, 22:25

są specjalne kleje do sznurów, ale czerwony silikon (350 st.C) załatwi sprawę. Proszę nie zapomnieć wyczyścić
Awatar użytkownika
Posty: 4
Re: Producent chemii budowlanej - Szczecin

data » 25.04.2017, 16:12

To jest Pana
Awatar użytkownika
Posty: 139
Re: Jaki tynk wybrać na elewację?

data » 24.10.2016, 0:05

Dlatego, że spoiwo silikonowe, które nie jest wcale żywicą, ani nie jest jedynym spoiwem, lecz kospoiwem towarzyszącym, wpływa znacząco na reologiczne właściwości układu, czyli jego