Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Awatar użytkownika
Posty: 55
Rejestracja: 24. kwie. 2015, 6:05

Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Walsztajn » 12. maja. 2015, 16:04

Ostatnio czytałem artykuł w którym przedstawiano rozwiązanie bez hydroizolacji podłogi na gruncie. Napisałem do firmy z prośba o wyjaśnienie, czy tak wolno. Odpowiedź była taka, że można (tym bardziej że jako docieplenie podłogi było na bazie wełny), jeżeli wody gruntowe są nisko. To chyba zgroza.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: BDB » 13. maja. 2015, 13:40

Proszę podać link do tego artykułu.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: AdminMZ » 13. maja. 2015, 14:09

Obawiam się, że chodzi o ten tekst :mrgreen:

http://informatorbudownictwa.pl/aktualn ... irma-paroc

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: BDB » 13. maja. 2015, 16:57

AdminMZ pisze:Obawiam się, że chodzi o ten tekst :mrgreen:

http://informatorbudownictwa.pl/aktualn ... irma-paroc

Znaczek Admina :mrgreen: jest jak najbardziej na miejscu. Właściwie, to ze zwykłej ciekawości chciałem spojrzeć, kto to wypisuje jakies fantazje podane przez Walsztajna? Zajrzałem i jak w parafrazie wiersza wieszcza: „Stanąłem na działo i spojrzałem co tam w dole - o ja p.........” Teraz ja zamieszczam :mrgreen:

Już po przeczytaniu pierwszego zdania, chciałem tekst zamknąć i nie tracić czasu na czytanie wypocin jakiegoś anonimowego dyletanta. Kiedy jednak nieco opadły mi zjeżone włosy na głowie pomyślałem, że jeśli przemilczę te brednie, może taki tekst wywołać sporo szkód u forumowiczów - z definicji nie mających większego pojęcia o fizyce budowli. Zatem, recenzuję, co ważniejsze akapity:

Aby wilgoć i chłód nie przedostawały się do domu i piwnicy poprzez fundamenty.

To właśnie zdanie już na wstępie zniechęciło mnie od dalszej lektury! O ile wilgoć może się przedostawać do wnętrza, to pojęcia „chłód” nie ma! Jest pojęcie „ciepło” i pewnie niewtajemniczeni wnioskują, że jest i „chłód”. Otóż, to pułapka, gdyż nie wszystko w świecie ma pojęcia przeciwstawne. Chłodu nie ma. Jeśli coś stygnie czyli obniża swoją temperaturę, to tylko dlatego, że ucieka z niego ciepło, a nie że wnika „chłód”. Poza tym, autor oddziela piwnicę od domu, co też świadczy o tym, że cały tekst pisał ktoś z marketingu a nie działu technicznego.

Jeśli ściany ogrzewanych piwnic w budynkach wolnostojących nie są izolowane termicznie, straty ciepła mogą dochodzić do 20-25% całkowitych strat ciepła budynku

Autorowi przypominam, że o tym czy ściany piwnic w każdym budynku (nie tylko wolnostojącym) są izolowane termicznie, czy nie, decyduje wyłącznie projektant. Zatem, postawienie problemu jako uznania „jeśli” tylko potwierdza śmieszność autora, który sądzi, że izolacje termiczne kupuje Kowalski na zasadzie pieczywa - co mu smakuje i co o tym sądzi gospodyni domowa. Poza tym, ilości strat ciepła ścian piwnic nie można szacować „po uważaniju” i pisać dość ściśle określoną 20-25%, gdyż mogę zaprojektować dom bez izolacji piwnic a straty ciepła będą stanowić max. 3%, jak też dom, gdzie mogą stanowić 80%. Rzucanie liczbami bez pokrycia świadczy, że autor słyszał coś o stratach ciepła a może czytał w jakimś muratorze i je powtarza.

Od nas dowiesz się, w jaki sposób to zrobisz oraz jakich materiałów możesz użyć.

Tu znowu mamy potwierdzenie, że autor podchodzi do ociepleń jak do mody na sukces, ale chce uczyć. W jaki sposób i czym ocieplać, to decyduje projektant, a nie Kowalski. No, ale zobaczmy czego dowiemy się od autora?

Właściwy układ warstw podłogi zapewnia jej stabilność, zapobiega przenikaniu wilgoci gruntowej do wnętrza, a także stratom ciepła. Podłoga na gruncie w ogrzewanym pomieszczeniu powinna posiadać izolację cieplną w postaci pasów pionowych lub poziomych, o szerokości co najmniej 1 m i usytuowanych po obwodzie budynku, wzdłuż linii styków podłogi ze ścianą zewnętrzną (Strefa I). Jeśli izolujesz ścianę pasem biegnącym pionowo wzdłuż ściany, to ocieplenie powinno sięgać minimum 1,0 m poniżej poziomu podłogi i minimum 0,5 m poniżej poziomu terenu, a całą podłogę potraktuj jako STREFĘ II.

No i dowiadujemy się, że autor schwycił jakiś tekst i zamieścił. Otóż, strefowanie ociepleń podłóg na gruncie już od dawna jest zabronione i wycofano normę to opisującą. Szanowny autorze: Obecnie obowiązują wytyczne WT2014 oraz norma PN-EN ISO 13370:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Przenoszenie ciepła przez grunt. Metody obliczania. Jak widać, obowiązuje już 7 lat. Czas więc się obudzić.

Wodoodporne płyty Paroc można stosować jako izolację cieplną i izolację zabezpieczającą przed podsiąkaniem wody zarówno w zewnętrznej warstwie fundamentu jak i pod fundamentem.

Tymi płytami nie da się zabezpieczyć przed podsiąkaniem, ale najwyżej przed podciąganiem kapilarnym. To są dwa różne pojęcia. Przy stosowaniu tych płyt jako termoizolacja zewnętrzna fundamentów w gruncie a szczególnie pod fundamentami, to radzę, by zajął się tym ktoś od fizyki budowli, a nie marketingu, bo producent może wpakować się w całą serię procesów sądowych od osób wprowadzonych w błąd i żądających zasadnie odszkodowania.

Naprężenia ściskające płyty przy jej 10% deformacji wynoszą 20 kPa, co oznacza, że płyta może wytrzymać 2000kg/m2

Autor nie wie, że dla o ile dla ścian mają znaczenie naprężenia ściskające termoizolację przy deformacji 10%, to już dla podłóg mają znaczenie wyłącznie naprężenia ściskające przy deformacji 2%. Zatem, jeśli jakieś płyty wytrzymują 20 kPa przy 10% ugięcia, to ich zastosowanie pod podłogi obciążone jest wykluczone. Drogi autorze, minimum, to 200 kPa jest potrzebne. Tu zwrócę uwagę, że jeśli obciążenie 2 t/m2 ma powodować ugięcie 10%, to przy grubości ocieplenia podłogi (obecnie wręcz typowej) 30 cm, ugięcie podłogi wyniesie 3 cm. Proszę to sobie wyobrazić, zanim się coś napisze.

Aby izolacja była efektywna jedna strona płyty powinna stykać się z ciepłą konstrukcją np. podłogi, a druga z podłożem gruntowym

Tu mamy do czynienia z truizmem. Jeśli gdziekolwiek stosujemy izolację termiczną, to mamy zamiar postawić opór cieplny pomiędzy stroną ciepłą a zimną. W każdym innym przypadku izolacja nie będzie termiczną. Czy można spotkać ciepłe podłoże gruntowe?

Ocieplając od zewnątrz ściany fundamentowe, możesz w znacznym stopniu zredukować lub wyelimować wpływ mostka cieplnego, powstającego na styku podłogi i ścian zewnętrznych.

Teraz mamy do czynienia ze zdaniem zaprzeczającym wymianie ciepła. Żadną izolacją termiczną nie można wyeliminować mostka cieplnego! Można bardziej lub mnie osłabić jego rolę, ale nie wyeliminować! Dlatego, kamera termowizyjna ujawni każdy mostek cieplny - nawet po potężnym jego zaizolowaniu, co wielu dyletantów obsługujących kamery termowizyjne interpretuje jako wady budynków inkasując ciężkie pieniądze za zdjecia termowizyjne, ale to temat na inną okazję.

Jeśli przy intensywnych opadach występuje zagrożenie gromadzenia się wody wokół domu, pomyśl o wykonaniu dodatkowo drenażu.

Autor zaprzecza sam sobie, bo wcześniej podkreśla rolę hydroizolacji, a teraz nawołuje do drenażu? Po co narażać inwestora na zbędny i to nie mały wydatek? Jeśli hydroizolacja, to jaki sens ma drenaż? To też temat na inną okazję i zapraszam wkrótce do książki-poradnika.

Praktyka i doświadczenia architektów pokazują, że ocieplenie zawsze jest dobrym pomysłem - zarówno ścian fundamentowych, jak i podłogi leżącej na gruncie. Dzięki temu podnosisz ciepłotę murów i zmniejszasz ich zapotrzebowanie na ogrzewanie - a w konsekwencji obniżasz swoje przyszłe rachunki. Wystarczy około 10 cm wełny mineralnej!

Jeden akapit a tyle herezji. To nie praktyka ani doświadczenie architektów nakazuje stosować ocieplenia, jak też powodem nie są pomysły! Jedynym powodem do stosowania ociepleń są wymagania techniczne i ograniczenie strat ciepła!
Co to za kaleczenie języka polskiego? Jaka „ciepłota” - choć się domyślam o co chodzi. Jeśli idzie o „ciepłotę” murów, to jest dokładnie odwrotnie: im większa jest temperatura muru, to tym większe są straty ciepła (o tym mówi prawo Newtona). Autor słyszał, że gdzieś coś dzwoni, ale ... Otóż, przy wyższej temperaturze murów, mamy wyższą temperaturę odczuwalną, a ta wpływa bezpośrednio na komfort cieplny pomieszczenia. To też temat na inną okazję, bo wymaga dłuższego wywodu.
Obecnie obowiązują WT2014 i 10 cm wełny tak arbitralnie wskazując świadczy o nieznajomości tematu. Owszem, są podłogi, gdzie i 5 cm wystarcza, by spełnić wymagania, ale są też, gdzie 35 cm i więcej jest konieczne. Więc wróżenie z fusów należy raczej zamieścić na stronie jakiejś wróżki.

Tyle recenzji z grubsza. Proponuję, by szefostwo tej firmy czym prędzej usunęło ten tekst, bo ilość i rodzaj niedorzeczności w nim występujących rzutuje na producenta - zupełnie dobrych produktów termoizolacyjnych.

P.S. Taki tekst, to też kolejny dowód dla admina, by nie tytułować każdego z brzegu przedstawiciela jakiegoś producenta „ekspertem” co widać na co dzień.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 247
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:47

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: MECHAN » 13. maja. 2015, 19:32

Też sobie poczytałem ten tekst. Zgadzam się z BDB. Ale powrócę do zapytania wywołacza tematu, można w polskich warunkach pominąć stosowania hydroizolacji na poziomie gruntu. Tam jest rysunek, (może go skopiuję), na którym widać że jest ona pominięta.

Awatar użytkownika
Posty: 247
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:47

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: MECHAN » 13. maja. 2015, 19:35

dz0xMDAwJmg9ODAw_src_114450-paroc_izol_fund.jpg

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: BDB » 14. maja. 2015, 1:55

Jeśli nie ma zagrożenia wysokim poziomem wód gruntowych ani zalewania od podtopień, to można nie stosować izolacji przeciwwilgociowej, ale warstwa pod podłogą ma być wykonana nie jako piaskowo-żwirowa (jak błędnie podano na tym rysunku), a z kruszywa płukanego granulacji 12-36 mm ułożonego w warstwie grubości min. 25 cm. Pozwoli to przerwać kapilary i nie dopuścić do podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu. Warstwa ta powinna być zakryta folią PE 0,2 mm by układany beton podkładowy nie wpuścił do niej mleczka cementowego lub warstwą geowłókniny "360" by podczas układania termoizolacji nie naruszać warstwy kruszywa.
Tak czy inaczej, wcale nie będzie to taniej niż z hydroizolacją na betonie podkładowym i na pewno lepiej, jeśli pod podłogą przewiduje się prowadzenie przewodów i rur instalacyjnych.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 438
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: MadMax » 18. maja. 2015, 10:13

Czyli ten artykuł to jedna wielka porażka :(

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Enerbau » 07. wrz. 2015, 15:34

MECHAN pisze:
dz0xMDAwJmg9ODAw_src_114450-paroc_izol_fund.jpg


Izolacja przeciwwilgociowa jest ok., ale masakra jeżeli chodzi o mostek termiczny do gruntu. Izolując samą ścianę, spowodowano wzrost strat cieplnych przez fundament. Jaki to ma sens?
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 227
Rejestracja: 02. mar. 2015, 23:48

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Bum » 10. wrz. 2015, 22:47

Przecież jest izolacja termiczna pod podłogą!

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Enerbau » 14. wrz. 2015, 11:29

Bum pisze:Przecież jest izolacja termiczna pod podłogą!


I co z tego! Brak izolacji termicznej pod i wokół fundamentu skutkuje dużym mostkiem termicznym w tym rejonie budynku. Jeżeli izolacja budynku jest nieciągła, to tak jakby jej nie było.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Julik78 » 14. wrz. 2015, 13:37

Ujmuje pan to aż tak radykalnie dla celów dyskusji, czy naprawdę pan tak uważa? Moim zdaniem taki budynek owszem jest "kaleki", ale żeby zaraz jeżeli izolacja budynku jest nieciągła, to tak jakby jej nie było. Mostek termiczny to mostek termiczny - lepiej, żeby go nie było, ale... żeby tam zaraz tak radykalnie.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Enerbau » 15. wrz. 2015, 12:05

Czas by zaczęto stawiać domy zgodnie z fizyką budowli, a nie wg "widzi mi się" projektanta.
Źle zaprojektowany budynek jest drogi w eksploatacji i narażony na występowanie różnych usterek w trakcie jego eksploatacji.
Nikt nie kupi na zimę otwartych butów bądź wiatrówki, a tak zachowują się budynki bez ciągłej izolacji. Straty ciepła, to jest błąd budowlany.
W dzisiejszych czasach, przy wielkiej różnorodności dostępnych materiałów budowlanych, nie powinno się takich błędów popełniać.
Sprawą drugorzędną jest to, czy izolacja będzie zewnętrzna, czy wewnętrzna. Ważne jest by była szczelna.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 438
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: MadMax » 02. lut. 2016, 10:04

Pewnie ktoś już o tym pisał, ale nie wyobrażam sobie urządzania domu z termoizolacją wewnętrzną! Powieszenie zwykłej półki może okazać się problemem :(

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Enerbau » 21. lut. 2016, 4:20

Zależy jaka to będzie izolacja...
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Posty: 1269
Rejestracja: 14. gru. 2016, 21:12

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Kokin33i » 13. wrz. 2021, 10:41

W mojej opinii jeżeli będziecie szukali przede wszystkim dobrej jakości materiałów hydroizolacyjnych dla fundamentów, aby nawet wilgotny grunt nie stanowił problemu to dobrze jest wykonać odpowiedni system, który nie dopuści wilgoci do struktur betonu. Dlatego my postawiliśmy na producenta WaterBlock i tutaj warto zajrzeć na https://waterblock.eu/fundamenty gdzie dowiecie się jak go wykonać i z jakich elementów powinien się składać. U nas mija już chyba z 4 sezon i jak do tej pory żadnych pęknięć nie widać :)

Posty: 373
Rejestracja: 28. mar. 2016, 10:38

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: jmsk » 07. sie. 2023, 10:48

Proszę o radę.
Na tapecie hydroizolacja pionowa płyty fundamentowej.
Warstwy po kolei
Kruszywo
Piasek
Folia
Chudziak
Folia
Płyta fundamentowa
Folia
Styropian
Anhydryt
Pytanie jak to ogarnąć z boku?
Będzie wyklejony styropian aqua osłaniający płytę.
Ale co między styropian i płytę?
Wystarczy dysperbit? Jeśli tak to jaki?
Wyklejać jakąś folię? https://hotelsgratis.pl/folia-pod-chudz ... n-i-grunt/
Wywijać na ścianę wystającą folię spod płyty?
Dawać folię kubełkową?
Pytałem kierownika i ekipę ale mają trochę odmienne zdania. Dlatego chcę to zweryfikować.
Z góry dzięki.

Posty: 1060
Rejestracja: 12. sty. 2018, 10:17

Re: Hydroizolacja na gruncie czy potrzebna?

Postautor: Kryzys » 12. paź. 2023, 18:44

Ciekawy temat, przysiądę przy Was na moment. Szukam rozwiązań na swojej działce, która niestety ciągle jest zalewana z działek wokół. Czy powinno się w takiej sytuacji zastosować materiał z kopalni kruszywa https://sksmkielce.pl/kruszywa/ ? Jeśli tak, czy moglibyście podpowiedzieć, co powinno się wybrać z asortymentu z oferty?

Wróć do Fundamenty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 1507
Re: sklep sportowy...

data » 28.03.2024, 17:02

Polecam Wam wszystkim sprawdzić stronę https://hulajnoga.net/pl/59-hulajnogi-elektryczne-motus , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego z hulajnogami oraz akcesoriami i częsciami do
Awatar użytkownika
Posty: 678
Re: Jakie okna wybrać?

data » 28.03.2024, 16:04

Estetyka spotyka funkcjonalność w innowacyjnych profilach okiennych od . Jeśli cenisz sobie jakość i design, zobacz, co ma do zaoferowania. Odkryj różnicę, jaką może wprowadzić technologia
Awatar użytkownika
Posty: 132
Re: Trening na siłowni

data » 28.03.2024, 15:53

Jednak żeby schudnąć, to najważniejsza jest dieta. Ćwiczenia oczywiście też pomagają, ale niestety na początek trzeba się wyrzec tych wszystkich niezdrowych
Awatar użytkownika
Posty: 1507
Re: Drukarnia online - warto?

data » 28.03.2024, 15:07

Chciałabym wam przy okazji polecić firmę https://elanders.pl/co-drukujemy/druk-broszur to drukarnia która ma w swojej ofercie druk arkuszowy, druk cyfrowy. Możecie więc u nich zamówić piękne
Awatar użytkownika
Posty: 196
Re: Pozycjonowanie strony www

data » 28.03.2024, 15:05

Mozna reklamować na wiele sposobów: pozycjonowanie marketing w serwisach społecznościowych takich jak facebook oraz instagram ewentualnie reklama tradycyjna, ludzie sa łasi na gadżety reklamowe
Awatar użytkownika
Posty: 1062
Re: Jakie okna wybrać?

data » 28.03.2024, 13:58

Artykuł na https://profil-okna.pl/porady-i-wskazow ... owych.html porównuje zalety i wady okien drewnianych i plastikowych, dostarczając klientom kompleksowej analizy, która pomaga w dokonaniu
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: windsurfing Hel

data » 28.03.2024, 13:15

Lubicie takie sporty wodne? Windsurfing, żagle i wiele innych? Ja bardzo. Jeśli tylko mam okazję, to korzystam z żagli i w tym roku na pewno chciałabym się zaopatrzyć w , bo wiadomo, jak
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: termowizory

data » 28.03.2024, 13:01

Myśliwym podczas polowań przydadzą się także kamery leśne zwane fotopułapkami. Jeśli chcielibyście kupić taką kamerę to jest to możliwe online poprzez stronę sklepu . Mają w ofercie
Awatar użytkownika
Posty: 204
Re: Garaż blaszany

data » 28.03.2024, 13:01

Ma ktoś doświadczenie w kwestii stawiania takich obiektów, poza garażami, jak ? Są na to jakieś specjalne pozwolenia? Np. kątem udostępnia ich pracownikom
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Jaka koparka pod usługi

data » 28.03.2024, 12:54

W mojej firmie mamy na wyposażeniu kilka koparek, na każdą nie brakuje zleceń i najlepiej jakby pracowały po 12 godzin na dobę. Dwie z nich mają obecnie awarię, w jednej prawdopodobnie do

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o