Pożar sadzy

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Pożar sadzy

Postautor: ROMCIO » 11. gru. 2014, 11:57

Znalazłem na portalu obud tekst o tym jak zapobiec pożarowi sadzy w kominie. http://www.obud.pl/index,art,8560,jak_u ... zaru_sadzy
Mnie interesuje natomiast, co należy zrobić, jeśli już taki pożar się wydarzy? Bo sugestia, że należy wezwać straż pożarną, która pojawia się w artykule jest... niezbyt rozsądna!!! Strażacy zaleją komin wodą i w ten sposób wygaszą pożar, doprowadzą do popękania komina i zamoczenia murów domu! Szczerze odradzam!

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Re: Pożar sadzy

Postautor: Xurion » 19. gru. 2014, 15:25

Zgadzam się z tobą. Kiedyś zdarzyła mi się podobna "przyjemność". A atace paniki chciałem dzwonić po straż pożarną, ale na szczęście moja żona poradziła najpierw telefon do kominiarza. A ten... przede wszystkim odradził wzywanie straży, bo... Zaleją komin i go zniszczą. Poradził natychmiastowe wygaszenie kotła i wsuwanie do przewodu kominowego (przez wyczystkę) chochelki z wodą. Woda parowała i powoli wygaszała pożar w kominie. Kominiarz powiedział, że trzeba tak robić przez minimum pół godziny. Ja robiłem przez godzinę i pożar się skończył. NAstępnego dnia kupiłem szczotkę kominiarską i spędziłem na dachu sporo czasu. Ale komin był czyściutki. Od tamtego czasu nigdy nie zapominam o czyszczeniu raz na dwa miesiące.

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Pożar sadzy

Postautor: Czumak » 23. gru. 2014, 10:24

Dobrze piszesz Xurion.

Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 02. paź. 2014, 15:26

Re: Pożar sadzy

Postautor: ZYGA N » 29. gru. 2014, 20:23

Nie pomoże zakrycie komina płachtą azbestową?

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Pożar sadzy

Postautor: Julik78 » 29. gru. 2014, 23:06

ZYGA N pisze:Nie pomoże zakrycie komina płachtą azbestową?

A masz w domu płachtę z rakotwórczego azbestu? Jeśli masz to pewnie wystarczy, ale sam nie wiem, czy ci pogratulować.

Awatar użytkownika
Posty: 173
Rejestracja: 07. paź. 2014, 9:56

Re: Pożar sadzy

Postautor: Botulin » 30. gru. 2014, 15:59

Julik78 pisze:
ZYGA N pisze:Nie pomoże zakrycie komina płachtą azbestową?

A masz w domu płachtę z rakotwórczego azbestu? Jeśli masz to pewnie wystarczy, ale sam nie wiem, czy ci pogratulować.

Brawo! Celny strzał! Bardzo byłbym ciekawy skąd ZYGA N weźmie płachtę azbestową?

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Re: Pożar sadzy

Postautor: Szaplerski » 05. sty. 2015, 11:29

Nie odzywa się :) MOże szuka tej płachty :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 94
Rejestracja: 27. paź. 2014, 15:23

Re: Pożar sadzy

Postautor: Terminator » 22. sty. 2015, 14:34

Szaplerski pisze:Nie odzywa się :) MOże szuka tej płachty :mrgreen:

Teraz to można już powiedzieć, że nie odzywa się konsekwentnie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Pożar sadzy

Postautor: UFO » 23. sty. 2015, 13:13

Ale idea była słuszna! Ostatecznie nie musi to być mata azbestowa. Wystarczy koc gaśniczy (teraz robią je z czegoś innego, ale kiedyś z azbestu). JA zastanawiam sie tylko, czy ta sadza w ogóle by zgasła. Ostatecznie tlen płynąłby od strony kotła. Ten pomysł z wodą, parą wodną jest chyba lepszy.

Awatar użytkownika
Posty: 225
Rejestracja: 14. paź. 2014, 12:22

Re: Pożar sadzy

Postautor: Czesio » 25. sty. 2015, 19:17

Też tak uważam. To zatykanie... wydaje mi się mało efektywną metodą gaszenia sadzy!

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Pożar sadzy

Postautor: BDB » 18. lut. 2015, 5:15

Nie piszecie Panowie najważniejszego: zależy jak długo sadza się pali! Jeśli zauważymy ogień z komina dosłownie w kilka minut jak się pojawił, można sadzę ugasić zamykając szczelnie dopływ powietrza do paleniska. Nie wolno zatykać wylotu komina!
Jeśli mimo zatkania wlotu powietrza do paleniska, po 5 minutach sadza nie przestanie się palić, nie ma szans na jej ugaszenie i wtedy trzeba wołać straż pożarną!

Jednakże, najważniejsze jest tak eksploatować piec czy kocioł, by nie dopuścić do zapalenia sadzy! Jak to zrobić? Bardzo prosto!
Trzeba znać przyczynę palenia się sadzy. Jeśli sadzy nie ma, nie ma się co palić! Sadza powstaje wyłącznie z powodu niepełnego spalania paliwa, a to zachodzi, gdy eksploatator chce oszukać przyrodę - czyli naładuje paliwa do paleniska i przydławi dopływ powietrza, bo sądzi że jak będzie powietrza mało dopływać, to dłużej będzie się palić i przez to zaoszczędzi na paliwie!
Nic bardziej błędnego!
Proszę zrobić sobie taki oto test: do miski nalewać małym strumieniem wodę z kranu i zmierzyć czas. Potem wylać wodę i nalać znowu ale z pełnym otwarciem zaworu. Jaki będzie czas? Znacznie krótszy!
Dokładnie tak samo jest z kotłem lub piecem. Jeśli mamy dostarczyć jakąś ilość ciepła do domu, to nie ma znaczenia, czy spalimy paliwo z dużą dostawą powietrza czyli intensywnie a krótko, czy z małą ilością powietrza czyli powoli a długo. W obu przypadkach teoretycznie ilość ciepła uzyskanego ze spalenia jest ta sama. Teoretycznie, bo wpływ ma jeszcze kilka rzeczy, ale na tym poprzestańmy.
Przy małym dopływie powietrza, dostarczamy mało tlenu, a to tlen zapewnia spalanie. Jeśli tlenu jest za mało, spalanie jest niepełne, bo w spalinach więcej jest CO niż CO2. A CO to właśnie sadza. Jeśli się jej nagromadzi warstwa o większej grubości, to w końcu się zapali. Jeśli tlenu doprowadzimy do spalania więcej niż trzeba, to nie ma w spalinach CO a tylko CO2 (oprócz innych gazów). W efekcie na ściankach komina nie osiada sadza lub osiada jej nikła ilość.

Zatem, technika palenia musi być poprawna. Czyli: najpierw rozpalamy silnie, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać podgrzanie wody wokół komory spalania, potem dokładamy paliwa lub ustawiamy retortę i dostaczamy powietrza tyle, aby paliwo paliło się ogniem, a nie żarzyło! Kiedy osiągniemy odpowiednie podgrzanie, zamykamy dopływa paliwa - czyli nie palimy - aż czynnik grzejny się ochłodzi do stanu, że trzeba znowu spalić paliwo. I czynności powtarzamy.
Taka poprawna technika palenia wymaga niestety częstego (co pół godziny) zaglądania do pieca ręcznie zarzucanego paliwem lub odpowiedniej regulacji retorty z paleniskiem mechanicznym i ustawienia dopływu powietrza - zawsze więcej niż trzeba, niż mniej. Jest to niewygodne, ale zabezpiecza przed sadzą w kominie i jej zapaleniem.
Jeśli ktoś jest nieprzekonany, musi czyścić swój komin nie rzadziej niż raz w miesiącu. Co lepsze?

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 02. paź. 2014, 15:26

Re: Pożar sadzy

Postautor: ZYGA N » 18. lut. 2015, 11:13

Witam Panie Jerzy. Z ciekawością czytam Pana wypowiedzi, ale chcę wrócić do powyższej. Pierwszy raz czytam że szadza to CO. Czy ma znaczenie rodzaj paliwa? Mówi się, że jak się badziewiem pali, wczesną jesienią ludzie spalają śmieci (butelki plastikowe, papiery itp), to powstaje osad na kominie. Czy to nie osad z tych śmieci? Czasami na osiedlach aż zatyka od smordu. Nikt nie może zrobić z tym porządku. Innym razem mówi się ze należy palić drewnem twardym, brzozą itp. bo się całkowice spalają i nie powodują zatykania komina. Co z tym paliwem?

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Pożar sadzy

Postautor: BDB » 18. lut. 2015, 15:45

Siłą rzeczy pisząc na forum upraszczam objaśnienia, by nie zanudzić długimi wywodami, a i tak są przydługie. Staram się jednak maksymalnie wyjaśnić problem, by czytający nie brali niczego na wiarę. Jednakże, dzięki takiemu wypośrodkowaniu, pomijane są jednak często istotne zagadnienia. Tak się stało i teraz. Uprościłem sadzę i CO. Prawda jest nieco szersza.
Spalanie ciał, to proces gwałtownego utleniania w otoczeniu wysokiej temperatury. Jednakże, poszczególne spalane materiały wymagają różnej ilości tlenu i różnej temperatury, by proces spalania był całkowity. Jeśli wyobrazimy, że ciało spalimy całkowicie i nic z niego nie zostanie, a parę wodną zawartą w spalinach skroplimy do temperatury otoczenia, to uzyskujemy tzw. ciepło spalania - czyli największy efekt cieplny z jednostki paliwa. W praktyce, nie jest możliwe, by ciało stałe tak rozdrobnić, by każda cząsteczka węgla C podczas spalania miała zapewniony pełen dostęp do atomów tlenu 02. Staramy się do tego dążyć i dlatego stosujemy nadmiar tlenu (powietrza) do spalania, ale to nie zapewnia spalania całkowitego - choć do niego się jakoś zbliża. Stąd, na co dzień uzyskuje się ze spalania ilość energii znacznie mniejszą. Tu znowu sporo upraszczam.
Podczas niepełnego spalania w spalinach oprócz dwutlenku węgla (CO2) mamy zawsze pewną ilość tlenku węgla (CO) oraz niespalonych, ale ulatniających się wraz ze spalinami cząstek niespalonego i nadpalonego paliwa. Spaliny kanałem spalinowym wędrują ku górze do wylotu, a po drodze stygną kontaktując się z chłodnymi ściankami kanału spalinowego. Wówczas te niespalone cząstki mające ładunek odwrotny są przyciągane przez ściankę kanału a z czasem zlepiane mechanicznie przez już przyklejone wcześniej takie cząstki. Te nadpalone a nie spalone cząstki, to sadza. Dlatego, chciałem poprzednio podkreślić, że jak jest sadza, to jest i CO czyli czad i odwrotnie. W strukturze komórek sadzy znajduje się też CO. Ponieważ CO jest gazem palnym, to podczas zgromadzenia pewnej grubości sadzy, w otoczeniu spalin o wysokiej temperaturze, właśnie cząstki CO ulegają zapłonowi i palą się niebieskawym płomieniem a wraz z nimi dopalają się cząstki sadzy. Po pewnym czasie proces rozrasta się lawinowo, bo rośnie temperatura spalin w kanale spalinowym i spalanie CO i sadzy obejmuje całą powierzchnię wnętrza komina. Wtedy nie da się tak łatwo ugasić poprzez zamknięcie dopływu powietrza do paleniska i trzeba wołać straż pożarną. Jest sposób, ale trudny by ugasić bez straży i bez zniszczeń komina i nie tylko. Do paleniska należy wprowadzić końcówkę węża i zamknąć dopływ powietrza, zaś wężem wtłoczyć jak najwięcej CO2 np. z butli. Wówczas, w kanale spalinowym szybko zabraknie tlenu, bo z jednej strony będzie pobrany przez palącą się sadzę i CO w kominie, a na jego miejsce nie wpłynie powietrze od góry komina, lecz od dołu wpłynie CO2. Jeśli będzie go na tyle dużo, że nie pozwoli na wejście powietrza (szczelne zamknięcie dopływu w palenisku), to proces spalenia zaniknie, wnętrze komina się ochłodzi i można pożar ugasić na sucho.
Jednakże, najlepszym wyjściem jest unikać spalania niepełnego - o czym napisałem wcześniej.
Jeśli idzie o spalanie tworzyw sztucznych w piecach i kotłach domowych, to powinien być wydany zakaz absolutny!
Tworzywa podczas podnoszenia ich temperatury najpierw ulegają mięknięciu, a przez to nie jest możliwe zapewnić właściwego dostępu tlenu do ich spalania. Palą się ale tylko na powierzchniach skrajnych, zaś reszta masy NIE! Spaliny z tworzyw sztucznych zawierają największe ilości sadzy, a ta łatwo może zamknąć prześwit kanałów spalinowych w czopuchu kotła czy pieca i w kominie. Wtedy gigantycznie zwiększa się ilość CO i oprócz groźby pożaru, toksyn z tych plastików mamy większą groźbę: CO czyli czad, co jest zagrożeniem śmiertelnym dla wszystkich przebywających w tym czasie w domu!
Im gorzej spalamy, tym częściej musimy czyścić kanały spalinowe. Oczyszczanie kanałów spalinowych przez spalanie sadzy - jest czystą głupotą i nieodpowiedzialnością!
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Pożar sadzy

Postautor: Stefan » 25. lut. 2015, 7:14

BDB pisze: Oczyszczanie kanałów spalinowych przez spalanie sadzy - jest czystą głupotą i nieodpowiedzialnością!

Szanuję Pana Panie Jurku, ale troszeczkę optymizmu, proszę odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, jak wyczyścić taki komin (czym) jeżeli kominy nie są izolowane termicznie (między innymi błędy projektowe lub wykonawcze) i wraz z sadzami osadza się na ich ściankach skondensowana woda. Proszę znaleźć kominiarza, który to wykona bez wypalania pod jego kontrolą. Grubość tych "sadzy" w ciągu kwartału potrafi przy źle ustawionym piecu osiągnąć 1cm grubości i więcej. Szczotka po przebyciu 0,5 m komina zostaje natychmiast zapchana tym "czymś" i dalsza praca taką szczotką może doprowadzić do całkowitego zatkania przewodu kominowego. Proszę zainteresować się, jak działają i dlaczego tak działają filtry DPF w samochodach najnowszych generacji to na pewno będzie Pan miał inne spojrzenia na ten problem. Super wszystko jak jest idealnie, ale praktyka mówi co innego i problem trzeba rozwiązać, a nie budować od nowa i go wyolbrzymiać, ten problem jest, a nie dopiero powstanie. Wyjaśnienia Pana są bardzo przejrzyste i jak najbardziej poprawne, ale tylko w kierunku jak powinno być, jak powinno się robić co się dzieje. Jakoś nie mogę doczytać się co zrobić jak już jest trochę za późno i problem powstał. Przecież strażacy nie wyczyszczą komina tylko co najwyżej go zniszczą. Rozwiązania takich problemów szukają (jak się zorientowałem) nasi forumowicze.
Ugasić pożar sadzy w kominie bez szkód to najprościej jest po zamknięciu dopływu powietrza od dołu, wejść na górę i wsypywać sól kuchenną od góry. Na 8 metrowy komin mi wystarczyło do ugaszenia 6 kg. Dalszymi czynnościami zajął się już kominiarz z baaaaardzo dużą praktyką.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Pożar sadzy

Postautor: BDB » 25. lut. 2015, 22:59

Podaję receptę na unikanie zapalenia sadzy w kominie poprzez poprawną eksploatację pieca czy kotła. Na tym skorzysta tylko użytkownik. Gdybym ograniczył się tylko do sposobu usuwania sadzy z komina, to dalej spalano by paliwa na ćwierć gwizdka - ze szkodą dla siebie, komina jak i z narażeniem zdrowia i życia. Zawsze najlepiej jest zapobiegać.
Nie proponuję czyszczenia komina z sadzy poprzez spalanie, by nie doszło do tragedii. Możliwe, że Pan ma komin solidny, no i wie co z nim robić nawet jak się przydławi sadzą. Wielu ma kominy w fatalnym stanie i pozwolić im na czyszczenie kanałów przez spalanie sadzy, to namawianie do złego.
Wbrew pozorom czyszczenie kanałów z sadzy nie jest wcale takie trudne. Byłem świadkiem jak kominiarz oczyścił kanał spalinowy naprawdę trudny do czyszczenia, bo właściciel domu 2-kondygnacyjnego zbudowanego "w czasach Gomułki" kiedyś wpadł na pomysł podłączenia kotła c.o. opalanego czym się da (węgiel, koks, drewno a nawet plastiki) do ... kanału wentylacyjnego murowanego 15x15 cm! Kanał ten był niemal całym przekrojem zatkany sadzą - miał prześwit średnicy max. 1 cm (widziałem to). Naturalnie żaden sprzęt kominiarza się nie nadał za wyjątkiem liny. Kominiarz zamocował rurę stalową długości 2 m na swojej linie i tą rurą jakoś się przebił a na dole po zdjęciu czopucha gospodarz wyniósł 15 wiader sadzy! Potem kominiarz starą zdezelowaną kulą z siatką doczyścił ten kanał. Dodam, że komin był w fatalnym stanie z licznymi pęknięciami na całej niemal wysokości. Gdyby w nim podpalono sadzę byłoby nieszczęście. Pomysłowość ludzka nie zna granic i my tutaj na forum myśląc "komin" czy kanał wyobrażamy coś poprawnego a jedynie spalanie niepoprawne, ale musimy też dopytywać o więcej danych o problemie.
Szczerze, to nie znam tego sposobu z użyciem soli.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Pożar sadzy

Postautor: Stefan » 26. lut. 2015, 7:50

Jak najbardziej słuszną metodą jest zapobieganie, a dopiero w razie konieczności leczenie. Nie namawiałem nikogo do wypalania sadzy podaję jedynie jeden ze sposobów gaszenia, gdy już do tego dojdzie. Sposób ten nie jest znany wielu strażakom, ale jednak jest stosowany, przykład na poniższym linku:
http://www.remiza.com.pl/artykuly/pokaz ... macje.html

a tu instrukcja ze strony Straży Pożarnej z Sokółki:
http://www.sokolka.straz.bialystok.pl/porady/sadza.doc

Staram się napisać czytelnikom przede wszystkim na temat ich zapytania, w sposób jak jak najbardziej zrozumiały.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Pożar sadzy

Postautor: AdminMZ » 02. mar. 2015, 15:51

A ja dołączam jeszcze artykuł przesłany do redakcji z wypowiedzią ekspercką Przemysława Dobosza, doświadczonego Product Managerem MK Systemy Kominowe.

Pożar sadzy – jak temu zaradzić?
Za nami pierwsze tygodnie nowego sezonu grzewczego. Jest to okres, w którym najczęściej dochodzi do groźnego w skutkach pożaru sadzy. O jego przyczynach oraz krokach zapobiegawczych wobec tego niebezpiecznego zjawiska rozmawiamy z Przemysławem Doboszem, Product Managerem z firmy MK Systemy Kominowe.
Jest Pan związany z branżą kominową od wielu lat, dlatego z pewnością nie raz spotkał się z Pan ze zjawiskiem pożaru sadzy. Czy może na Pan wyjaśnić na czym ono polega?
O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy. Powstaje ona w wyniku niepełnego spalania się różnych materiałów stałych, jak np. mokrego drewna, śmieci i odpadów komunalnych, których nie można utylizować w ten sposób.
Kiedy dochodzi do pożaru sadzy?
Do pożaru sadzy dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy urządzenia grzewcze pracują wiele godzin bez nadzoru. Bezpośrednią przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.
Warto też przestrzec osoby, które chcą pozbyć się sadzy z komina poprzez jej podpalenie. Jest to bardzo niebezpieczne i surowo wzbronione działanie, gdyż nawet niewielka ilość płynów łatwopalnych może spowodować wybuch sadzy, a w konsekwencji poważne straty, a nawet śmierć użytkownika komina.
Jak poznać, że doszło do zapalenia sadzy w naszym domu?
Naprawdę, trudno tego nie zauważyć. Pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry ognia oraz gęsty, ciemny dym. Wysoka temperatura podczas pożaru sadzy doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów spalinowo-dymowych. Przy uszkodzeniu komina może dojść nawet do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia się mieszkańców budynku.
Konsekwencje pożaru sadzy mogą być bardzo poważne. Chodzi tu o czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez całe życie majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Regulowany on jest w naszym kraju prawnie. Obowiązuje w tym przypadku ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dotyczące terminów obowiązkowych przeglądów oraz bardziej szczegółowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. (Dziennik Ustaw 2010 nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia. Cytując: Rozdział 7 - Instalacje i urządzenia techniczne
§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego. (….)
Co zrobić, gdy sadza się już zapali? 
Należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112, informując szczegółowo dyspozytora o aktualnej sytuacji. Powinniśmy także wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Chciałbym także podkreślić, że absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem!
Czy komin po takim pożarze nadaje się jeszcze do użycia?
Wszystko zależy od rodzaju komina i skali zniszczeń dokonanych przez ogień. Każdorazowo, po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej inspekcji komina. Odpowiednio wykwalifikowany mistrz kominiarski będzie najbardziej odpowiednią osobą. On musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Pożar sadzy

Postautor: BDB » 02. mar. 2015, 19:00

AdminMZ pisze:... Należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112, informując szczegółowo dystrybutora o aktualnej sytuacji.


Nie "dystrybutora" lecz dyspozytora.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Pożar sadzy

Postautor: AdminMZ » 02. mar. 2015, 19:22

Dziękuję z czujność :) Zaraz poprawię.

Zrobione :)

Awatar użytkownika
Posty: 100
Rejestracja: 02. gru. 2014, 13:59

Re: Pożar sadzy

Postautor: Ernesciek » 10. mar. 2015, 22:27

A ta sól to na jakiej zasadzie działa?

Awatar użytkownika
Posty: 48
Rejestracja: 20. mar. 2015, 21:33

Re: Pożar sadzy

Postautor: LIPMANN » 01. cze. 2015, 11:55

Szkoda, że nie ma odpowiedzi :(

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Pożar sadzy

Postautor: ROMCIO » 01. cze. 2015, 12:05

Podobno sól ma właściwości antykatalityczne. Nie wiem co to znaczy, ale działa :) Podobno NaCl jest też składnikiem wielu proszków gaśniczych. Tak wyczytałem na różnych stronach, na których piszą o własnościach gaśniczych soli.

Awatar użytkownika
Posty: 131
Rejestracja: 10. mar. 2015, 13:04
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Pożar sadzy

Postautor: Robot » 03. cze. 2015, 11:43

Poszukałem internety i rzeczywiście na wielu stronach ludzie piszą o tej soli. Nawet na bardzo poważnych stronach są takie informacje. Zatem działa.

Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 20. paź. 2014, 7:29

Re: Pożar sadzy

Postautor: Sekator U » 07. mar. 2016, 14:31

Podnosze temat, bo ciekawy :)

Posty: 80
Rejestracja: 01. cze. 2015, 9:19

Re: Pożar sadzy

Postautor: racionale » 27. lut. 2017, 23:01

Ogólnie i tak priorytet to sprawne systemy przeciwpożarowe lublin dzięki czemu jest szybki sygnał do gaszenia. Czas reakcji straży jest tu bardzo ważny i ułatwia ewakuację.

Następna

Wróć do Kotły, instalacje grzewcze, systemy kominowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 1062
Re: Jakie okna wybrać?

data » 28.03.2024, 13:58

Artykuł na https://profil-okna.pl/porady-i-wskazow ... owych.html porównuje zalety i wady okien drewnianych i plastikowych, dostarczając klientom kompleksowej analizy, która pomaga w dokonaniu
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: windsurfing Hel

data » 28.03.2024, 13:15

Lubicie takie sporty wodne? Windsurfing, żagle i wiele innych? Ja bardzo. Jeśli tylko mam okazję, to korzystam z żagli i w tym roku na pewno chciałabym się zaopatrzyć w , bo wiadomo, jak
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: termowizory

data » 28.03.2024, 13:01

Myśliwym podczas polowań przydadzą się także kamery leśne zwane fotopułapkami. Jeśli chcielibyście kupić taką kamerę to jest to możliwe online poprzez stronę sklepu . Mają w ofercie
Awatar użytkownika
Posty: 204
Re: Garaż blaszany

data » 28.03.2024, 13:01

Ma ktoś doświadczenie w kwestii stawiania takich obiektów, poza garażami, jak ? Są na to jakieś specjalne pozwolenia? Np. kątem udostępnia ich pracownikom
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Jaka koparka pod usługi

data » 28.03.2024, 12:54

W mojej firmie mamy na wyposażeniu kilka koparek, na każdą nie brakuje zleceń i najlepiej jakby pracowały po 12 godzin na dobę. Dwie z nich mają obecnie awarię, w jednej prawdopodobnie do
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby

data » 28.03.2024, 12:01

A ja widzę tutaj bardzo dużo osób, których pasją jest pływanie oraz łódki. Na pewno powinniście wziąć pod uwagę to, że zbliża się sezon i warto się na niego przygotować. Macie swoje
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: automatyka drzwiowa

data » 28.03.2024, 11:54

Pewnie tacy specjaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Automatyka nie byłaby bez nich możliwa. Interesujecie się jak wygląda budowa takich urządzeń, czytacie blogi o
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Budowa domu

data » 28.03.2024, 11:53

Podczas budowy Waszego domu powinniście pomyśleć o takiej kwestii, jak i na pewno odpowiednio wcześnie warto się takim tematem zainteresować. Na pewno potrzebna będzie profesjonalna firma,
Awatar użytkownika
Posty: 1236
Re: Aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu 3D

data » 28.03.2024, 11:53

Fajne jest to, że wnętrze można zaaranżować samodzielnie, a jeśli będziesz mieć z tym problemy, polecam poszukać artykułów i inspiracji na ten temat. Pod adresem:
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Wentylacja

data » 28.03.2024, 11:48

Znacie jakieś firmy, które oferują ? Wentylacja to bardzo ważny system i to naprawdę w wielu różnych miejscach, także myślę, że jak najbardziej podjęcie decyzji o montażu wentylacji

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o