Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 20. wrz. 2016, 15:28

Już od 1 listopada zaczniemy podawać na naszej stronie internetowej informacje o zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania w nowych domach opomiarowanych.
Jedna z naszych ostatnich realizacji w Warszawie wykorzystuje różne formy ogrzewania i sterowania ogrzewaniem. W jednym budynku zastosowaliśmy ogrzewanie podłogowe i promiennikowe, całość sterowana jest bezprzewodowo wraz z opcją sterowania przez smartfona. Budynek przeznaczony jest do celów biurowych.
https://www.enerbau.pl/wybrane-realizac ... zawa-2016r .
https://www.facebook.com/pages/Enerbau- ... 44?fref=ts
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 23. wrz. 2016, 12:55

Enerbau pisze:Minął kolejny sezon grzewczy. Dla zainteresowanych podaję linki do stron z naszymi domami opomiarowanymi, gdzie można zapoznać się ze zużyciem energii.
Domy ogrzewane są powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień.
https://www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania ... orne-84-m2
https://www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania ... cki-169-m2


Witam
Z uwagi, że zajmujemy się podobną branża (też ogrzewanie "na podczerwień") przeanalizowałem te wyniki. Z góry zaznaczam, że nie neguję tych wyników i nie zakładam złej woli (w postaci manipulowania wynikami dla celów marketingowych).
Też uważam, że tylko ogrzewanie poprzez naturalną a nie wymuszoną emisję ciepła pozwala maksymalnie ograniczyć straty. Nie posiadają tej zdolności systemy grzewcze konwekcyjne, nadmuchowe itp

Tak więc w pierwszym przypadku mamy lokal o powierzchni 84m2 i wyliczone teoretyczne zapotrzebowanie na 40 kWh (m2 x rok) co oznacza, że dom jest tzw energooszczędny.
Ilość realnie zużytej energii na ogrzanie wg raportu za sezon 2015/16 to 2671 kWh

Gdy podzielimy wartość realnie zużytej energii 2671 kWh przez powierzchnię (84m2) otrzymamy ok 32 kWh (m2 x rok)

Pomimo, iż wartość ta (32kWh) jest dużo niższa od zakładanej przez architekta (40kWh) nie twierdzę, że nie jest prawdziwa.
Mogła być po prostu łagodniejsza i krótsza zima, niż przewiduje to norma.
Mogło też nie być dogrzane ok 25% powierzchni lub wykonawca zbudował budynek z lepszych materiałów termoizolacyjnych niż zakładał to architekt. Bowiem to "40kWh" to teoretyczna cecha budynku, niezależna od systemu grzewczego, która określa termoizolacyjność obiektu. Jego zdolność do nie oddawania ciepła. Im niższa wartość tym budynek lepiej docieplony i mniej energii musi zużywać na wewnętrzne dogrzewanie.

O ile weryfikowanie wcześniejszych zagadnień mogłoby sprawiać trudności, to już wrażenie na wszystkich zrobiły koszty, bo pieniądze potrafimy liczyć wszyscy :)
1 576zł za ogrzewanie na cały rok - super.

Jednak prześledźmy skąd wzięła się ta kwota. To wynik mnożenia realnie zużytej energii 2671 kWh x 0,59gr (koszt za 1kWh w przypadku prądu)

A co gdybyśmy zużyli taką ilość energii ale pozyskali ją z gazu? 1 kWh dla gazu to koszt 0,28gr (1m3 gazu to 3zł podzielony przez "11,1"-uśredniony wynik określający ile energii w kWh powstanie z 1 m3 gazu)

Podstawiając te wartości do wzoru: zużyta energia 2671 kWh x koszt tańszej energii 0,28gr otrzymujemy wynik dwa razy niższy, bo ok 750 zł na rok.
Proszę też wziąć pod uwagę, że to TYLKO koszt samego ogrzewania bez produkcji ciepłej wody użytkowej (do kąpieli itp.) która będzie stanowiła co najmniej drugie tyle szczególnie w energooszczędnym domu (stosunek udziału w łącznej wartości kosztów jest zmienny w zależności od termoizolacyjności obiektu) i to też zależne będzie od indywidualnych upodobań mieszkańców :)

Podsumowując, można ogrzewać dom energooszczędnie stosując inne formy ogrzewania płaszczyznowego, nie tylko elektryczne.

Wiadomo, że każdy chwali swoje :) Tak więc ja, chciałbym zainteresować wszystkich śledzących temat o podczerwieni, naszym Polskim rozwiązaniem konstrukcyjnym, wyróżnionym I miejscem na Międzynarodowym Forum Ekologicznym jako EKO INNOWACJA 2015 - grzejnikami podtynkowymi 3THERMO

To też ogrzewanie płaszczyznowe jednak współpracujące z każdym źródłem energii, także tej tańszej. Możemy układ podłączyć do pieca gazowego, kominka z płaszczem wodnym, czy też urządzenia elektrycznego jakim jest pompa ciepła.
https://www.youtube.com/watch?v=3e8IUUDvl_o

Zależy nam na rozpowszechnianiu tych informacji, gdyż jesteśmy nową Polską firmą produkcyjną z fajnym produktem, który jeszcze nie przedarł się do świadomości publicznej. Produkt miał premierę na tegorocznych targach BUDMA. Obecnie prezentujemy go architektom i projektantom uczestnicząc w szkoleniach branżowych organizowanych przez Okręgową Izbę Inżynierów a także Millennium Gazetę Budowlaną i inne organizacje.
W razie pytań służę pomocą.
www.3thermo.com

Pozdrawiam wszystkich śledzących temat.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 23. wrz. 2016, 14:17

Jednak prześledźmy skąd wzięła się ta kwota. To wynik mnożenia realnie zużytej energii 2671 kWh x 0,59gr (koszt za 1kWh w przypadku prądu)

A co gdybyśmy zużyli taką ilość energii ale pozyskali ją z gazu? 1 kWh dla gazu to koszt 0,28gr (1m3 gazu to 3zł podzielony przez "11,1"-uśredniony wynik określający ile energii w kWh powstanie z 1 m3 gazu)

Podstawiając te wartości do wzoru: zużyta energia 2671 kWh x koszt tańszej energii 0,28gr otrzymujemy wynik dwa razy niższy, bo ok 750 zł na rok.
Proszę też wziąć pod uwagę, że to TYLKO koszt samego ogrzewania bez produkcji ciepłej wody użytkowej (do kąpieli itp.) która będzie stanowiła co najmniej drugie tyle szczególnie w energooszczędnym domu (stosunek udziału w łącznej wartości kosztów jest zmienny w zależności od termoizolacyjności obiektu) i to też zależne będzie od indywidualnych upodobań mieszkańców :)


Nie wiem czy robi Pan to świadomie, czy też nieświadomie, ale mija się Pan z prawdą. Ogrzewanie gazem jest o 30 % droższe od ogrzewania podczerwienią. Sprawność ogrzewania podczerwienią wynosi prawie 100 %, a w ogrzewaniach gazowych należy uwzględnić straty związane ze spalaniem, transportem medium grzewczego oraz sprawnność samego grzejnika. Manipulowanie liczbami i sugerowanie, że wychodzi o połowę taniej jest co najmniej nadużyciem. Proszę podać wartości realne, ile wyniesie rachunek za gaz w domu z waszym ogrzewaniem. O kosztach energii elektrycznej też Pan nie wspomniał, a żaden piec gazowy się bez niej nie obejdzie! Do tego serwis, części zamienne i konieczność wymiany kotła po max 10 latach. To nie są koszty? Trzeba wszystko razem policzyć! Ile lat gwarancji dajecie na swoje ogrzewanie?
Co do CWU, to najlepszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, a koszt energii, to kilkaset zł rocznie.
Próby tłumaczenia, że budynek nie jest w pełni używany są śmieszne. W ten sposób można wszystko podważyć. Warto spojrzeć na zużycie energii w innym naszym budynku opomiarowanym.
Tam zużycie wyniosło 4565 kW, co daje zapotrzebowanie na energię w wysokości 27 kWh/m2/rok przy 23 stopniach temperatury w domu (dwoje małych dzieci).

Nasz system może być zasilany energią z fotowoltaiki, co minimalizuje koszty ogrzewania, a nawet je eliminuje.
Gazu raczej sobie nie wyprodukujemy. Energia elektryczna dostępna jest w każdym domu. Gaz niekoniecznie, a gaz płynny w zbiornikach jest szczególnie drogi.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 26. wrz. 2016, 21:02

To w takim razie mam pytanie. Czy jeśli przyjmiemy, takie założenie, że potrafię obliczyć teoretyczną ilość energii do zagotowania wody na herbatę, to w zależności od tego jakiej metody użyję, będzie to mogła być inna ilość energii??? Np. w przypadku prądu mniejsza? 
No to spróbujmy: przyjmując, że ciepło właściwe wody to 4190 J/kg*K, masa wody na herbatę to 1kg, temperatura początkowa wody to 20stC a końcowa 100stC (delta T = 80K)
Otrzymujemy równanie 4190 x 1 x 80 = 335200J przeliczając to na kWh otrzymujemy ~0,093kWh energii potrzebnej do zagotowania 1litra wody.
Zakładam więc 100% sprawność grzałki elektrycznej po wymnożeniu przez 0,60zł/1kWh energii elektrycznej otrzymuję koszt podgrzania wody na herbatę równy 5,6 grosza.

A teraz podgrzejmy wodę spalając gaz.
Zakładając, że energia energii nierówna obliczmy to inaczej. Ciepło spalania 1m3 gazu to 38MJ a my do podgrzania wody jak już ustaliliśmy potrzebujemy 335200J (to wartość niestety niezmienna, niezależna od sprawności urządzeń)
Zatem z proporcji otrzymamy informację, że do zagotowania wody musimy spalić 0,008m3 gazu. Mnożąc tą ilość razy koszt 1m3 gazu (ok 3zł) otrzymamy wartość 2,4 grosza.
Nawet gdybym teraz przyjął założenie (w tym przypadku uzasadnione), że sprawność palnika gazowego wynosi tylko 50% (bo nie wkładam palnika do wody tak jak grzałki a więc będzie on oddawał część energii poza czajnik. Ciepło z palnika będzie promieniowało nie tylko w górę na czajnik ale też w każdą stronę, np. na kuchenkę. Tak przy okazji to ten sam rodzaj promieniowania o którym pan mówi „podczerwień”) to i tak mam 4,8 grosza z uwagi na ogromną różnice w cenie energii (na korzyść gazu). Czy ta energia wypromieniowana w kierunku innym niż czajnik się zmarnowała? Nie, jeśli mamy zimę, ponieważ to ciepło, a więc zostanie pobrana do lokalu. Latem, dodatkowe ciepło nam nie potrzebne więc należy uznać to za stratę.
Mam nadzieję, że ten przykład pozwolił panu zrozumieć, że 1 kg żelaza wcale nie jest cięższy od 1 kg pierza i jak taniej podgrzewać wodę na herbatę.
Sprawność to inny temat, o którym oczywiście też chętnie porozmawiam.

Nie twierdzę, iż nie chciałbym widzieć świata pańskimi oczami, ponieważ my też nasze grzejniki podtynkowe możemy zasilać bezpośrednio grzałką elektryczną  i to robimy. Radiator nie rozróżnia skąd otrzymuje energie cieplną, podobnie jak ściana czy podłoga. Czy z podgrzanej wcześniej gdzieś wody czy bezpośrednio z grzałki elektrycznej (o 100% sprawności)
My używamy grzałek patronowych o mocy 150 Wat, które podgrzewają 1m2 naszego radiatora do 60 stC (ograniczamy to termistorem, bo wyższa temperatura jest zbędna przy systemach płaszczyznowych) I tak jak pan mówił, zgadzam się, takie rozwiązania mogą być wspomagane z fotovoltaiki, nie wymagają kominów, instalacji hydraulicznej itd. Inwestycyjnie to tanie rozwiązanie, niewymagające kotłowni. Eksploatacja niestety zawsze będzie droższa z uwagi na ogromną różnicę w cenie energii.
A jakiej mocy są Państwa folie grzewcze i do jakiej maksymalnie temperatury się nagrzewają? Jeśli można spytać.

I przy okazji, czy mógłby pan uzasadnić i jakoś bardziej mi wytłumaczyć to stwierdzenie, "że ogrzewanie gazem jest o dokładnie 30% droższe od ogrzewania podczerwienią"? Szczególnie, że podczerwień to forma przekazywania energii a gaz to tylko paliwo. Nijak nie potrafię zestawić tych wartości. Chyba, że chodziło panu o różnicę pomiędzy systemami konwekcyjnymi (kaloryfery, dmuchawy) a płaszczyznowymi (płaszczyznówka wodna, elektryczne folie, radiatorowa 3THERMO)
Jeśli tak, to już lepiej, chodź i tak chętnie posłucham skąd dokładnie te 30%

Jeśli uważa pan (moim zdaniem słusznie, gdyż ja też tak myślę), że najlepszym źródłem ciepła dla CWU jest pompa ciepła, to dlaczegożby jej nie użyć również do ogrzania budynku? Tym bardziej skoro już jest… i ma grzać samą wodę do kąpieli??? Energia potrzebna do CWU to przynajmniej 3000 kWh na rok, jeśli można ją uzyskać za kilkaset złotych rocznie (a nie za 1576zł) to o czymś to świadczy.

Naprawdę nie manipuluję liczbami, a wręcz staram się rozpisywać wszystko tak aby było zrozumiałe. I wcale nie podważam przedstawionych przez pana wartości, dotyczących rzeczywistego zużycia energii na państwa budynkach. Ja wiem z jakiego powodu systemy płaszczyznowe do których zalicza się i państwa system elektryczny są energooszczędne. Twierdzę tylko, że te same efekty energooszczędności można uzyskać również przy użyciu innych systemów płaszczyznowych, bo nawet gdyby przyjąć nieco mniejszą sprawność i tak będą tańsze jeśli zasilimy je tańszą energią.

Jestem też pewny w 100%, że gdyby państwa system elektryczny zamontować w domu w którym dziś są zwykłe kaloryfery, to na pewno ilość kWh (rzeczywistej zużytej energii na ogrzewanie lokalu) by się zdecydowanie zmniejszyła. Jednak nie byłaby to wcale zasługa państwa systemu elektrycznego ale tego, że ten system jest płaszczyznowy! i może lepiej redystrybuować energią. Obawiam się też, że pomimo realnego zmniejszenia ilości kWh, użytkownik nie odczułby ulgi finansowej a to za sprawą droższej energii elektrycznej.

Awatar użytkownika
Posty: 141
Rejestracja: 05. sie. 2015, 10:12

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: CARDIO » 27. wrz. 2016, 14:16

A jak to jest w przypadku zastosowania płyt gipsowo kartonowych. Jest możliwe połacznie płytg-k z tym nowym systemem grzewczym?

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 27. wrz. 2016, 16:34

CARDIO pisze:A jak to jest w przypadku zastosowania płyt gipsowo kartonowych. Jest możliwe połacznie płytg-k z tym nowym systemem grzewczym?


http://www.3thermo.com/index.php/pl/karton-gips

Posty: 10
Rejestracja: 28. wrz. 2016, 15:35

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: karinka653 » 28. wrz. 2016, 15:41

To wszystko brzmi dość skomplikowanie. Chyba wolę stare dobre panele fotowoltaiczne.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 29. wrz. 2016, 14:12

karinka653 pisze:To wszystko brzmi dość skomplikowanie. Chyba wolę stare dobre panele fotowoltaiczne.


Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej. Tematyka poruszana powyżej dotyczyła Systemów grzewczych (ogrzewania domu) i ewentualnego wykorzystania fotowoltaiki do ich zasilania. Jedno, drugiemu nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Posty: 239
Rejestracja: 19. lip. 2016, 15:07
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Trevor » 20. paź. 2016, 14:58

Korzystam właśnie drugi sezon z ogrzewania na podczerwień (panele zakupiłem przez internet w sklepie Infrashop) i muszę przyznać, że jest lepiej niż się spodziewałem. To znaczy zdawałem sobie sprawę z tego, że jest to tańsze od zwykłego ogrzewania elektrycznego, ale byłem powiedzmy... średnio sceptyczny. Przekonałem się do tego rozwiązania i uważam, że spełnia bardzo dobrze swoje funkcje. Planuje nawet całkowite przejście na ogrzewanie podczerwone, z wykluczeniem innych sposobów.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 22. lis. 2016, 21:05

Trevor pisze:Korzystam właśnie drugi sezon z ogrzewania na podczerwień (panele zakupiłem przez internet w sklepie Infrashop) i muszę przyznać, że jest lepiej niż się spodziewałem. To znaczy zdawałem sobie sprawę z tego, że jest to tańsze od zwykłego ogrzewania elektrycznego, ale byłem powiedzmy... średnio sceptyczny. Przekonałem się do tego rozwiązania i uważam, że spełnia bardzo dobrze swoje funkcje. Planuje nawet całkowite przejście na ogrzewanie podczerwone, z wykluczeniem innych sposobów.


Proszę o więcej informacji. Jakiej wielkości panele pan kupił i jakiej wielkości pomieszczenie ogrzewają? Jaki to rodzaj pomieszczenia, biuro, sypialnia czy pokój dziecka? Jaką temperaturę ma powierzchnia panelu? Jakie jest zużycie prądu? Szczerze jestem ciekawy, gdyż znam technologię, ale nie znam nikogo kto ogrzewa tak swój dom, a chętnie wypytałbym o kilka rzeczy. W większości firmy kupują to do tzw. dogrzania punktowego np. stanowiska pracy

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 27. lut. 2017, 12:37

Jeśli uważa pan (moim zdaniem słusznie, gdyż ja też tak myślę), że najlepszym źródłem ciepła dla CWU jest pompa ciepła, to dlaczegożby jej nie użyć również do ogrzania budynku?


Można używać pomy ciepła do ogrzewania budynku, ale oszczędności związane ze zużyciem energii nigdy nie zamortyzują kosztów zakupu, serwisu, eksploatacji oraz konieczności zakupu nowej pompy po najpóźniej 15 latach eksploatacji. Powielamy tylko tradycyjny system grzewczy za pomocą nowego źródła ciepła.
Jeżeli system grzewczy pracuje w temperaturze 60 °C, to mamy do czynienia z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym, a nie promiennikowym. Promienniki podczerwieni pracują w temeraturze
od 70 do 100 °C (niskotemperaturowe), albo 300 °C (wysokotemperaturowe). Ogrzewania powierzchniowe, w temperaturze do 24 °C.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Posty: 140
Rejestracja: 21. mar. 2017, 12:06

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Tadek » 08. maja. 2017, 9:44

Myślę, że jeśli chodzi o koszty ogrzewania na podczerwień, to zależą one do wielu czynników dlatego dla każdego budynku powinny być obliczane oddzielnie. Można to zrobić samemu, a może zgłosić się do firmy, która zajmuje się danym systemem grzewczym i nam to policzy. Jeśli chodzi o ogrzewanie na podczerwień to proponuję zasięgnąć opinie fachowców z firmy Eko-Atelier .

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 10. maja. 2017, 21:09

Ciekawe, co ci fachowcy wiedzą o ogrzewaniu podczerwienią? Raczej są specjalistami od fotowoltaiki...
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 13. lip. 2017, 18:08

Enerbau pisze:
Jeśli uważa pan (moim zdaniem słusznie, gdyż ja też tak myślę), że najlepszym źródłem ciepła dla CWU jest pompa ciepła, to dlaczegożby jej nie użyć również do ogrzania budynku?


Można używać pomy ciepła do ogrzewania budynku, ale oszczędności związane ze zużyciem energii nigdy nie zamortyzują kosztów zakupu, serwisu, eksploatacji oraz konieczności zakupu nowej pompy po najpóźniej 15 latach eksploatacji. Powielamy tylko tradycyjny system grzewczy za pomocą nowego źródła ciepła.
Jeżeli system grzewczy pracuje w temperaturze 60 °C, to mamy do czynienia z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym, a nie promiennikowym. Promienniki podczerwieni pracują w temeraturze
od 70 do 100 °C (niskotemperaturowe), albo 300 °C (wysokotemperaturowe). Ogrzewania powierzchniowe, w temperaturze do 24 °C.


Niestety nie mogę się zgodzić z tym twierdzeniem. Ogrzewanie płaszczyznowe o niskotemperaturowej redystrybucji ciepła to także jest - promieniowanie.
Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne polega na wymuszonym (po przez konstrukcję grzejnika bądź wentylator) przepływie powietrza. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym mamy naturalną konwekcję (przy ściennym niewielką, większą przy podłogówce) i promieniowanie cieplne.
Promieniowanie jest ZAWSZE gdy występuje jakakolwiek różnica temperatur. Tak transportuje się ciepło, od obiektu cieplejszego do zimniejszego. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego, tym zimniejszym obiektem jest (środowisko) wnętrze ogrzewanego lokalu, powietrze (gaz) meble, itp.

Promieniowanie o którym pan mówi rożni się tylko intensywnością, gdyż my ludzie możemy odczuć jedynie coś co jest od nas cieplejsze. Jednak w przypadku promienników też dochodzi do konwekcji i to MOCNIEJSZEJ niż w systemach płaszczyznowych. Dlaczego? Ponieważ na styku promiennika z powietrzem mamy dużą różnicę potencjałów, co musi wzmagać zjawisko konwekcji. Konwekcja jest tym mniejsza im mniejsze różnice temperatur. To właśnie dlatego kaloryfer nie potrafi ogrzać domu, gdy zasila się go 40 stopniami C (za mało energii do wyzwolenia siły ssącej) Jest wtedy tylko promiennikiem o bardzo małej temperaturze i niestety małej powierzchni.

Promienniki to świetna rzecz w obiektach o dużych stratach ciepła i chwilowej pracy (gdyż ich praca jest zbyt kosztowna w trybie ciągłym) Jako system punktowo dogrzewający też kapitalne i zdrowsze niż farelka. Nic nie ma tak małej bezwładności i tak SZYBKIEJ reakcji bezpośrednio na człowieka, oczywiście pod warunkiem, że będzie stał na drodze promieniującego obiektu.
Na pewno jak każde urządzenie elektryczne jest wygodne, nie wymaga kotłowni, kominów itp. i jest relatywnie inwestycyjnie tańsze, ale nie zmienia to faktu, że w ciągłej eksploatacji MUSI BYĆ DROGIE. Oczywiście możemy też chodzić po domu w podgrzewanych kombinezonach elektrycznych, co da nam ABSOLUTNIE najniższe koszty zarówno inwestycyjne i eksploatacyjne, ale czy o to w tym chodzi???

Promiennikiem jest każdy grzejnik płytowy do którego doprowadzimy ciepłą wodę (70-100st) ale jego eksploatacja (w trybie ciągłym) będzie dużo tańsza, gdyż 1kW energii uzyskanej z węgla będzie dużo tańszy od tej zakupionej w ENEA :)
Niestety tak wysokim parametrem podgrzejemy też powietrze, które będzie się gromadziło w górnych strefach pod sufitowych, czyli tam gdzie wcale nie potrzebujemy energii cieplnej, a to oznacza STRATY.

Dlatego w lokalach do stałego pobytu ludzi, jedyny sens mają TYLKO systemy płaszczyznowe (szczególnie w układzie ogrzewania ściennego) jako zdrowe i naturalne ogrzewanie promieniowaniem niskotemperaturowym.

Posty: 720
Rejestracja: 29. lut. 2016, 22:05

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: el2 » 31. lip. 2017, 20:20

Tutaj https://sarmata.pl/promienniki-podczerwieni sprawdzaliście już ofertę? Jeśli nie, to myślę, że warto sobie tam zajrzeć i poczytać o poszczególnych promiennikach, aby wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Idealnie nadają się na taras czy balkon, ale nie tylko.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 29. sie. 2017, 15:29

Dzial Techniczny pisze:
Enerbau pisze:
Jeśli uważa pan (moim zdaniem słusznie, gdyż ja też tak myślę), że najlepszym źródłem ciepła dla CWU jest pompa ciepła, to dlaczegożby jej nie użyć również do ogrzania budynku?


Można używać pomy ciepła do ogrzewania budynku, ale oszczędności związane ze zużyciem energii nigdy nie zamortyzują kosztów zakupu, serwisu, eksploatacji oraz konieczności zakupu nowej pompy po najpóźniej 15 latach eksploatacji. Powielamy tylko tradycyjny system grzewczy za pomocą nowego źródła ciepła.
Jeżeli system grzewczy pracuje w temperaturze 60 °C, to mamy do czynienia z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym, a nie promiennikowym. Promienniki podczerwieni pracują w temeraturze
od 70 do 100 °C (niskotemperaturowe), albo 300 °C (wysokotemperaturowe). Ogrzewania powierzchniowe, w temperaturze do 24 °C.


Niestety nie mogę się zgodzić z tym twierdzeniem. Ogrzewanie płaszczyznowe o niskotemperaturowej redystrybucji ciepła to także jest - promieniowanie.
Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne polega na wymuszonym (po przez konstrukcję grzejnika bądź wentylator) przepływie powietrza. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym mamy naturalną konwekcję (przy ściennym niewielką, większą przy podłogówce) i promieniowanie cieplne.
Promieniowanie jest ZAWSZE gdy występuje jakakolwiek różnica temperatur. Tak transportuje się ciepło, od obiektu cieplejszego do zimniejszego. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego, tym zimniejszym obiektem jest (środowisko) wnętrze ogrzewanego lokalu, powietrze (gaz) meble, itp.

Promieniowanie o którym pan mówi rożni się tylko intensywnością, gdyż my ludzie możemy odczuć jedynie coś co jest od nas cieplejsze. Jednak w przypadku promienników też dochodzi do konwekcji i to MOCNIEJSZEJ niż w systemach płaszczyznowych. Dlaczego? Ponieważ na styku promiennika z powietrzem mamy dużą różnicę potencjałów, co musi wzmagać zjawisko konwekcji. Konwekcja jest tym mniejsza im mniejsze różnice temperatur. To właśnie dlatego kaloryfer nie potrafi ogrzać domu, gdy zasila się go 40 stopniami C (za mało energii do wyzwolenia siły ssącej) Jest wtedy tylko promiennikiem o bardzo małej temperaturze i niestety małej powierzchni.

Promienniki to świetna rzecz w obiektach o dużych stratach ciepła i chwilowej pracy (gdyż ich praca jest zbyt kosztowna w trybie ciągłym) Jako system punktowo dogrzewający też kapitalne i zdrowsze niż farelka. Nic nie ma tak małej bezwładności i tak SZYBKIEJ reakcji bezpośrednio na człowieka, oczywiście pod warunkiem, że będzie stał na drodze promieniującego obiektu.
Na pewno jak każde urządzenie elektryczne jest wygodne, nie wymaga kotłowni, kominów itp. i jest relatywnie inwestycyjnie tańsze, ale nie zmienia to faktu, że w ciągłej eksploatacji MUSI BYĆ DROGIE. Oczywiście możemy też chodzić po domu w podgrzewanych kombinezonach elektrycznych, co da nam ABSOLUTNIE najniższe koszty zarówno inwestycyjne i eksploatacyjne, ale czy o to w tym chodzi???

Promiennikiem jest każdy grzejnik płytowy do którego doprowadzimy ciepłą wodę (70-100st) ale jego eksploatacja (w trybie ciągłym) będzie dużo tańsza, gdyż 1kW energii uzyskanej z węgla będzie dużo tańszy od tej zakupionej w ENEA :)
Niestety tak wysokim parametrem podgrzejemy też powietrze, które będzie się gromadziło w górnych strefach pod sufitowych, czyli tam gdzie wcale nie potrzebujemy energii cieplnej, a to oznacza STRATY.

Dlatego w lokalach do stałego pobytu ludzi, jedyny sens mają TYLKO systemy płaszczyznowe (szczególnie w układzie ogrzewania ściennego) jako zdrowe i naturalne ogrzewanie promieniowaniem niskotemperaturowym.


Nawet nie ma co komentować. Jakaś fizyka alternatywna i zbiór bzdur. Nasze opomiarowane domy dokładnie pokazują zużycie energii i jest ono niższe aniżeli w budynkach ogrzewanych tradycyjnie.
Tylko kompletny nieuk może jeszcze dzisiaj polecać ogrzewanie węglem!
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Dzial Techniczny » 30. sie. 2017, 17:25

Ja nie twierdzę, że zużycie energii w Państwa systemie jest wyższe niż w konwencjonalnym. Twierdzę, że energia elektryczna jest DROŻSZA (i to nie ma nic wspólnego z fizyką tylko polityką) a ten sam efekt promieniowania (lepszej efektywności, ograniczenie strat kominowych itp.) można osiągnąć poprzez wodne systemy płaszczyznowe. A te mogą korzystać z różnych źródeł dużo tańszej energii.

A przy okazji, energia elektryczna zasilająca Państwa promienniki, wytwarzana jest w elektrowni, która (czy pan tego chce, czy nie) spala węgiel.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 31. sie. 2017, 13:45

Energię można samemu produkować i to bez spalania czegokolwiek. Proszę o konkrety, ile kosztuje ogrzewanie konwekcyjne w opomiarowanym budynku, zamiast bezpodstawnych zarzutów.
Woda w systemie płaszczyznowym, ogrzewana jest zapewne energią kosmiczną. Prędzej czy później energetyka odnawialna będzie dla każdego dostępna. Nawet w Polsce. W krajach cywilizowanych
jest to już standard.
Dla tych co oczekują konkretów zamieszczam link do wyciągu z projektu badawczego dr. Kossacka z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserslautern https://www.enerbau.pl/images/pdf/Zu życie_energii_wg_projektu_badawczego.pdf
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Posty: 200
Rejestracja: 30. cze. 2017, 15:35

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: funky koval » 12. gru. 2017, 16:42

Biorąc pod uwagę systemy ogrzewania oparte na instalacji wodnej, to należałoby brać jeszcze pod uwagę straty energii w samym przepływie wody. Może nie tyle straty co grzanie w innym, niż docelowe miejsce. Oczywiście izoluje się rurki itd. ale temperatura na wyjściu z pieca a temperatura na jakimkolwiek grzejniku/panelu nie jest taka sama. Sprawność zamiany energii elektrycznej na podczerwień też jest inna niż zamiana energii ciepłej wody na podczerwień która jest emitowana do pomieszczenia. Metody elektryczne sprawność mają w okolicy 100%. Czy system zasilany wodą też ma taką sprawność? Czy ciepło nie jest przekazywane np. przez ścianę do sąsiedniego pomieszczenia (nagrzewanie konstrukcji domu)? Nie znam konstrukcji Enerbau ale znam konstrukcję Eco Partner. To też panele na podczerwień i one ograniczają ilość ciepła promieniowanego wstecznie do ściany. Chodzi o to, by jak najwięcej ciepła w postaci podczerwieni trafiło do pomieszczenia. Do tego system elektryczny ma dużo większą dynamikę działania.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 18. gru. 2017, 14:38

Enerbau pisze:Już od 1 listopada zaczniemy podawać na naszej stronie internetowej informacje o zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania w nowych domach opomiarowanych.
Jedna z naszych ostatnich realizacji w Warszawie wykorzystuje różne formy ogrzewania i sterowania ogrzewaniem. W jednym budynku zastosowaliśmy ogrzewanie podłogowe i promiennikowe, całość sterowana jest bezprzewodowo wraz z opcją sterowania przez smartfona. Budynek przeznaczony jest do celów biurowych.
https://www.enerbau.pl/wybrane-realizac ... zawa-2016r .
https://www.facebook.com/pages/Enerbau- ... 44?fref=ts


Zapraszamy na nową stronę internetową Enerbau. Stare linki straciły ważność, a nowe informacje można znaleźć pod https://www.enerbau.pl/koszty-ogrzewania i https://www.enerbau.pl/wybrane-realizacje
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Posty: 82
Rejestracja: 13. mar. 2017, 15:28

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: stasiuk » 25. sty. 2018, 20:10

Dobra i znana firma Instal Akme wykonuje instalacje grzewcze i przemysłowe w Opolu. Firma oferuje wykonawstwo robót instalacyjnych oraz remonty i modernizacje istniejących instalacji. Dla zainteresowanych polecam poczytać na oficjalnej stronie http://www.instalakme.opole.pl

Posty: 524
Rejestracja: 26. wrz. 2015, 15:42

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Katamaran » 05. wrz. 2018, 14:16

U nas takie ogrzewanie w domu wykonywała firma https://infrashop.eu - mają wszystkie produkty certyfiowane i sprawdzone. Ja przeanalizowałem przed wyborem naprawdę wiele opcji, ale podczerwień wygrała. Zdecydowanie więcej za niż przeciw, jest ekologicznie, czysto, nic nie kurzy a dom się szybko nagrzewa. Nie ma tutaj strat ciepła jak w przypadku kaloryferów gdzie z pieca dopiero woda się nagrzewa itd.

Posty: 1236
Rejestracja: 29. lis. 2016, 13:54

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: janina43 » 25. lis. 2018, 23:28

Niezależnie od tego, na jakiego typu ogrzewanie się zdecydujesz, jedno jest pewne – na pewno będziesz potrzebować piecyka, przy pomocy którego ogrzejesz swoje mieszkanie. Jego zakupu możesz dokonać w sklepie internetowym https://www.zagrzej.pl/piecyki-z-konwekcja-powietrza - gwarantuję, że nie pożałujesz!

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: Enerbau » 06. gru. 2018, 16:20

janina43 pisze:Niezależnie od tego, na jakiego typu ogrzewanie się zdecydujesz, jedno jest pewne – na pewno będziesz potrzebować piecyka, przy pomocy którego ogrzejesz swoje mieszkanie. Jego zakupu możesz dokonać w sklepie internetowym https://www.zagrzej.pl/piecyki-z-konwekcja-powietrza - gwarantuję, że nie pożałujesz!


Urządzenia ogrzewające powietrze są drogie w eksploatacji i żadne gwarancje nie pomogą. To jest zaklinanie rzeczywistości.
Ile kosztuje realne ogrzewanie w domu ogrzewanym podczerwienią można zobaczyć tu: https://www.enerbau.pl/koszty-ogrzewani ... 20-m2-2018
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Posty: 580
Rejestracja: 29. mar. 2017, 18:17

Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

Postautor: zuzannaanna » 21. gru. 2018, 0:35

Ja z kolei myślę o ogrzewaniu powietrzem z http://problast.com.pl/ System Feelco jest dla mnie idealnym rozwiązaniem dającym możliwość sterowania temperaturą w zależności od potrzeb i czyste powietrze którego ostatnio brakuje.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kotły, instalacje grzewcze, systemy kominowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 1506
Re: Drukarnia online - warto?

data » 28.03.2024, 15:07

Chciałabym wam przy okazji polecić firmę https://elanders.pl/co-drukujemy/druk-broszur to drukarnia która ma w swojej ofercie druk arkuszowy, druk cyfrowy. Możecie więc u nich zamówić piękne
Awatar użytkownika
Posty: 196
Re: Pozycjonowanie strony www

data » 28.03.2024, 15:05

Mozna reklamować na wiele sposobów: pozycjonowanie marketing w serwisach społecznościowych takich jak facebook oraz instagram ewentualnie reklama tradycyjna, ludzie sa łasi na gadżety reklamowe
Awatar użytkownika
Posty: 1062
Re: Jakie okna wybrać?

data » 28.03.2024, 13:58

Artykuł na https://profil-okna.pl/porady-i-wskazow ... owych.html porównuje zalety i wady okien drewnianych i plastikowych, dostarczając klientom kompleksowej analizy, która pomaga w dokonaniu
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: windsurfing Hel

data » 28.03.2024, 13:15

Lubicie takie sporty wodne? Windsurfing, żagle i wiele innych? Ja bardzo. Jeśli tylko mam okazję, to korzystam z żagli i w tym roku na pewno chciałabym się zaopatrzyć w , bo wiadomo, jak
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: termowizory

data » 28.03.2024, 13:01

Myśliwym podczas polowań przydadzą się także kamery leśne zwane fotopułapkami. Jeśli chcielibyście kupić taką kamerę to jest to możliwe online poprzez stronę sklepu . Mają w ofercie
Awatar użytkownika
Posty: 204
Re: Garaż blaszany

data » 28.03.2024, 13:01

Ma ktoś doświadczenie w kwestii stawiania takich obiektów, poza garażami, jak ? Są na to jakieś specjalne pozwolenia? Np. kątem udostępnia ich pracownikom
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Jaka koparka pod usługi

data » 28.03.2024, 12:54

W mojej firmie mamy na wyposażeniu kilka koparek, na każdą nie brakuje zleceń i najlepiej jakby pracowały po 12 godzin na dobę. Dwie z nich mają obecnie awarię, w jednej prawdopodobnie do
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby

data » 28.03.2024, 12:01

A ja widzę tutaj bardzo dużo osób, których pasją jest pływanie oraz łódki. Na pewno powinniście wziąć pod uwagę to, że zbliża się sezon i warto się na niego przygotować. Macie swoje
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: automatyka drzwiowa

data » 28.03.2024, 11:54

Pewnie tacy specjaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Automatyka nie byłaby bez nich możliwa. Interesujecie się jak wygląda budowa takich urządzeń, czytacie blogi o
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Budowa domu

data » 28.03.2024, 11:53

Podczas budowy Waszego domu powinniście pomyśleć o takiej kwestii, jak i na pewno odpowiednio wcześnie warto się takim tematem zainteresować. Na pewno potrzebna będzie profesjonalna firma,

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o