Owady w drewnie

Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 29. wrz. 2014, 12:07

Owady w drewnie

Postautor: WLADEK » 30. wrz. 2014, 10:30

Mam problem z owadami w drewnie. Na poddaszu mam drewniane krokwie. Jakimś cudem chyba dostał się tam robak. Słychac jak chrobocze i zauważyłem dwa otwory. Czym gościa unieszkodliwić? Pomocy, nie chcę by zjadł mi dach. :(

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Owady w drewnie

Postautor: AdminMZ » 30. wrz. 2014, 12:34

Bez paniki! :) W domku letniskowym moich znajomych robale chroboczą od 20 lat i chałupka jeszcze się nie zawaliła :) Sprawa jest jednak poważna i z całą pewnością poprosimy o wypowiedź eksperta w dziedzinie ochrony drewna. Ale może łatwiej byłoby mu udzielić jakiejś porady, gdyby zobaczył owe otwory będące śladem działalności chrobocących robali? Przydałoby się zatem jakieś zdjęcie. Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 29. wrz. 2014, 12:07

Re: Owady w drewnie

Postautor: WLADEK » 01. paź. 2014, 9:33

Zrobiłem wczoraj zdjęcie. To jeden z dwóch odkrytych otworów. Gdyby była możliwość zamieszczenia dźwięku, to jeszcze bym nagrał to chrobotanie
Załączniki
ten.jpg
ten.jpg (14.83 KiB) Przeglądany 68128 razy

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Owady w drewnie

Postautor: Ciechonski Jan » 01. paź. 2014, 9:46

Też jestem zainteresowany tym tematem. Mam coś podobnego na poddaszu.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Owady w drewnie

Postautor: AdminMZ » 02. paź. 2014, 18:50

Obrazek

Tomasz Szymański doradca techniczny w firmie Remmers, zajmujący się produktami do ochrony, konserwacji i renowacji drewna odpowiedział na pytanie naszego forumowicza w sposób następujący:

Myślę, że po odkryciu otworów w więźbie lub usłyszeniu chrobotania nie warto wpadać w panikę. To nie jest tak, że insekty w bardzo szybki sposób doprowadzą do zniszczenia więźby dachowej domu. Myślę, że należy spokojnie przeanalizować sytuację i zorientować się, co tak naprawdę się dzieje. Otwory wylotowe mogą wskazywać na to, że w elementach drewnianych rzeczywiście pojawiły się techniczne szkodniki drewna - insekty, które w dłuższym czasie mogą nam owo drewno zniszczyć.
Przede wszystkim należy zacząć od rozpoznania, jaki owad pojawił się w drewnie, jaki jest zakres jego działania i jak bardzo porażone są zaatakowane elementy. Dopiero wówczas można zacząć zastanawiać się nad tym, w jaki sposób go unicestwić oraz oczyścić to drewno. Zdobycie informacji na temat tego, jaki insekt zaatakował drewno, jest o tyle istotne, że poszczególne gatunki różnią się chociażby gabarytami i możliwościami wykonania szkód. Znajomość przeciwnika wskaże sposób walki ze szkodnikiem (np. użycie odpowiedniej dawki preparatów chemicznych – nie za małej i nie za dużej). Małego insekta, takiego, jak powiedzmy kołatek domowy, z racji jego niewielkich gabarytów jesteśmy w stanie zlikwidować troszeczkę szybciej i przy użyciu mniejszych dawek preparatów. Natomiast owada większego, na przykład spuszczela pospolitego, ponieważ jest to insekt większy, robiący troszeczkę większe otwory, a co za tym idzie nieco większe szkody, zwalczać należy większymi ilościami materiału chemicznego. Dłuższy jest również okres czasu jaki musimy poświęcić na skuteczne pozbycie się nieproszonego gościa.

Wielkość otworu wylotowego, jego kształt, jak również wysypujący się z niego pył, wskazuje na to, z jakim gatunkiem insekta mamy do czynienia.

Oczywiście niemal każdy, kto ma problem ze szkodnikami drewna zapyta w tym momencie, jak mam rozpoznać „przeciwnika” skoro kompletnie nie znam się na tym zagadnieniu.

Proponuję, aby przyjąć następującą praktyczną ścieżkę działania. Na początku można trochę podziałać samemu. Samodzielnie możemy ocenić na przykład parametry otworów - czy są one małe, czy duże; owalne czy okrągłe. To ważne informacje wstępne dla ekip zajmujących się zwalczaniem szkodników drewna. Warto również posłuchać, czy z elementów, które mogły zostać zaatakowane wydobywają się jakieś odgłosy. Najlepiej posłuchać w porach wieczorowo-nocnych, kiedy w domu panuje względna cisza. Jeżeli otwory wylotowe są świeże (na ogół pojawiają się w okresie letnim) i słyszymy charakterystyczne „chrupiące” odgłosy, to możemy mieć pewność, że w naszym drewnie znajdują się drewnojady. Możemy podjąć próbę samodzielnego ich zwalczenia, ale musimy pamiętać, że jeżeli przeprowadzimy takie działanie w sposób nieudolny, może to doprowadzić do częściowego uodpornienia się insektów na stosowany preparat. W przyszłości będzie je zatem trudniej zwalczyć. W związku z tym, lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi - komuś, kto potrafi rozpoznać problem w sposób szczegółowy, a także zaproponować odpowiednią technologię zwalczania szkodników. Dobór technologii jest bardzo istotny, chociażby ze względu na uwarunkowania bytowe człowieka w danym obiekcie. Dlatego też o pomoc w zwalczeniu szkodników należy zwracać się do osób doświadczonych mających wiedzę o technologiach związanych z ochroną drewna, albo też do wyspecjalizowanych zakładów, zajmujących się dezynsekcją.

Tak jak mówiłem, możemy wprawdzie próbować podjąć działania samodzielne, ale z mojego doświadczenia wynika, że na ogół próbujemy to zrobić w bardzo delikatny sposób, w niewielkim zakresie, a także tylko i wyłącznie w obrębie otworów wylotowych. Natomiast otwór wylotowy jest tylko wskazówką, że insekt znajduje się w drewnie, ale nie wyłącznym obszarem jego działania. Przeważnie obszar ten jest znacznie szerszy. Prawidłowego działania w tzw. własnym zakresie nie ułatwiają również takie elementy jak: farby, lakiery, lazury. Powodują one, że osoba niedoświadczona ma problem z dotarciem do drewna i prawidłowym zaaplikowaniem płynnych środków biobójczych. Środki takie są praktycznie jedynymi dostępnymi środkami, jakimi mogą posłużyć się osoby niedoświadczone.

Wpływ na dobór środka chemicznego, służącego do zwalczania insektów, ma przede to w jaki sposób to wykorzystywane jest pomieszczenie, w którym znajduje się to drewno. Jeżeli jest to pomieszczenie, w którym stale przebywają ludzie, to raczej niewskazane byłoby wykorzystanie środków biobójczych płynnych. Trucizna może wprawdzie skutecznie usunąć insekty, ale na dłuższy czas uczyni pomieszczenie niezdatnym do użytku. W przypadku izb mieszkalnych warto zatem pomyśleć o innych rozwiązaniach, takich, jak fumigacja, czyli popularne gazowanie. Jest to metoda nowsza, ale trudniejsza w stosowaniu. W związku z tym samodzielne jej wykorzystanie przez właściciela domu nie jest możliwe. Należy zatem kontaktować się z wyspecjalizowanymi firmami.

Do zwalczenia szkodników drewna można również wykorzystać bardzo nowoczesne technologie. Jedną z nich jest użycie mikrofal, które szybko i nietoksycznie likwidują problem insektów. Owych technologii jest zresztą całkiem sporo na rynku. W związku z tym fachowcy na pewno potrafią zaproponować i doradzić odpowiednie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Owady w drewnie

Postautor: Ciechonski Jan » 02. paź. 2014, 18:55

Czyli w przypadku podstępnego ataku nie obejdzie się jednak bez ekipy fachowców. Ale przynajmniej ekspert potraktował sprawę bardzo poważnie :)

Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 29. wrz. 2014, 12:07

Re: Owady w drewnie

Postautor: WLADEK » 02. paź. 2014, 22:04

Dziękuję panie Tomaszu. Czyli poważna sprawa. Bez fachowca w domu sie nie obejdzie. a myślałem, że podpowiecie mi jakiś płyn w strzykawce i po kłopocie. Dodam, że krokwie są sosnowe i nie są niczym nie zabezpieczone, surowe drewno. Może jednak polecicie jakiś środek żeby wstrzyknąć i załatwić potwora. Nie ma żadnych babcinych sposobów? Czy na owada potrzeba aż tak szacowne osoby zajmować jak fachowcy, przecież to pewnie nieźle będzie kosztowało.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Owady w drewnie

Postautor: AdminMZ » 02. paź. 2014, 22:56

WLADEK pisze:Dziękuję panie Tomaszu. Czyli poważna sprawa. Bez fachowca w domu sie nie obejdzie. a myślałem, że podpowiecie mi jakiś płyn w strzykawce i po kłopocie. Dodam, że krokwie są sosnowe i nie są niczym nie zabezpieczone, surowe drewno. Może jednak polecicie jakiś środek żeby wstrzyknąć i załatwić potwora. Nie ma żadnych babcinych sposobów? Czy na owada potrzeba aż tak szacowne osoby zajmować jak fachowcy, przecież to pewnie nieźle będzie kosztowało.


Panie WLADK-u poniżej przedstawiam uzupełnienie odpowiedzi. Pan Tomasz Szymański - doradca techniczny w firmie Remmers, zajmujący się produktami do ochrony, konserwacji i renowacji drewna, po zapoznaniu się ze zdjęciem, które Pan przedstawił oraz powyższym postem napisał co następuje:

Obrazek

Witam,
Niestety zdjęcie nie pozwala ocenić jaki insekt niszczy drewno, podejrzewam że to spuszczel, ale pewności nie ma.
Preparaty takie jak Anti Insekt lub Multi GS poradzą sobie z tym problemem ponieważ takie insekty jak spuszczel, tykotek, miazgowiec czy kołatek są materiałem testowym dla skuteczności tych preparatów.
A od administracji forum i portalu www.chemiabudowlana.info przesyłam portreciki spuszczela z rodzinnego albumu :)

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 01. paź. 2014, 12:20

Re: Owady w drewnie

Postautor: Krzysztof C » 13. lis. 2014, 12:21

Jak patrzę na to pełzająco-latające świństwo to odechciewa mi się drewna w domu.

Awatar użytkownika
Posty: 85
Rejestracja: 14. paź. 2014, 14:26

Re: Owady w drewnie

Postautor: bolek_i_lolek » 22. gru. 2014, 16:32

Jaki tłusty skubaniec. W Afryce, a z pewnością w Azji pewnie by go zjedli. Może są jakieś przepisy kulinarne na skurczybyka? Skoro już zżera dom, to może sie do czegoś nada.

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Owady w drewnie

Postautor: Julik78 » 04. sty. 2015, 19:20

Chciałem być złośliwy, ale jakoś nie mogę się przemóc i życzyć ci smacznego :)

Awatar użytkownika
Posty: 70
Rejestracja: 08. paź. 2014, 12:53

Re: Owady w drewnie

Postautor: kiniu » 28. sty. 2015, 15:58

Miałem kiedyś taki problem na działce. Zagnieździł się skurczybyk w drewnianych drzwiach i chrobotał, dobrze był słyszalny nad ranem i wieczorem. Kolega dał mi preparat, chyba ANTOX B z firmy IncoVeritas, ale to było jakieś 15 lat temu. Nie wiem czy to dalej jest na rynku. Ten preparat wlałem do strzykawki i wstrzyknąłem do otworów. wszystkie otwory zakleiłem woreckami foliowymi. No i wypadł skubaniec. Dorosła forma, nie larwa. Ale jest spokój. tzn cisza w dzrwiach.

Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 04. kwie. 2015, 16:40

Re: Owady w drewnie

Postautor: EDI » 11. sie. 2015, 15:15

Ale hałas... Byłem w wynajętym domku z drewna. Nad ranem myślałem, że myszy harcują, a to okazało się robaki w drewnie sosnowym. Mam nadzieję, że tego cholerstwa nie przywiozłem do domu. Hałas nieprzeciętny, takie chrobotanie. dzieciaki nazwały te robaki Zofia Chrobotówna... O tata, Zofia chrobotówna znowu je.

Awatar użytkownika
Posty: 209
Rejestracja: 04. paź. 2014, 23:10

Re: Owady w drewnie

Postautor: Krzysztof Rumszewski » 11. sie. 2015, 15:17

Ale w Nocach i dniach była Olesia Chrobotówna. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 04. kwie. 2015, 16:40

Re: Owady w drewnie

Postautor: EDI » 11. sie. 2015, 15:23

Masz rację Olesia, ale już poszło i tak została ta cholera przez nas nazwana
'

Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:28

Re: Owady w drewnie

Postautor: WARAN » 11. sie. 2015, 15:24

4361fa9b16.jpg
4361fa9b16.jpg (12.45 KiB) Przeglądany 67060 razy
Anti-Insekt, to produkt który poleca Remmers

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Re: Owady w drewnie

Postautor: Szaplerski » 11. sie. 2015, 15:25

Zofia też dobra: Moja żona, ZOFIA :)

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Re: Owady w drewnie

Postautor: Szaplerski » 11. sie. 2015, 15:26

WARAN pisze:
4361fa9b16.jpg
Anti-Insekt, to produkt który poleca Remmers

Ciekawe jak z toksycznością. I nie chodzi mi o deklaracje producenta, ale o praktykę :)

Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 04. kwie. 2015, 16:40

Re: Owady w drewnie

Postautor: EDI » 11. sie. 2015, 15:26

Środek ochrony drewna do mebli i antyków ANTI-INSEKT 10l, Remmers cena 412,79 zł
Drogie cholerstwo

Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 04. kwie. 2015, 16:40

Re: Owady w drewnie

Postautor: EDI » 11. sie. 2015, 15:27

Środek ochrony drewna do mebli i antyków ANTI-INSEKT 10l, Remmers:
Obszary zastosowań
Środek do zwalczania owadów niszczących drewno z jednoczesną profilaktyczną ochroną przed ponownymi ich atakami oraz przed atakiem grzybów
Zwalcza spuszczela pospolitego, kołatka, miazgowca brunatnego i inne
Do nośnych i usztywniających drewnianych elementów budowlanych, jak więźby dachowe, belki drewniane, podłogi

Właściwości
Szybkie działanie
Zawiera rozpuszczalniki o nikłym zapachu
Dobra penetracja
Uniemożliwia wylinkę larw owadów
Oznaczenie kontrolne: Ib

Zużycie
Co najmniej 300 ml/m² rozwiniętej powierzchni

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Re: Owady w drewnie

Postautor: Szaplerski » 11. sie. 2015, 15:28

Nooo... ale w końcu 10 litrów. Pewnie pół domu można tym odinsekcić ;)

Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:28

Re: Owady w drewnie

Postautor: WARAN » 11. sie. 2015, 15:30

A tu masz ten drugi:
Multi GS
Rozpuszczalnikowy środek ochronny do drewna, zwalczający szkodniki i działający profilaktycznie przed zgnilizną.
pobrany plik.jpg
pobrany plik.jpg (5.68 KiB) Przeglądany 67059 razy

Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 04. kwie. 2015, 16:40

Re: Owady w drewnie

Postautor: EDI » 11. sie. 2015, 15:32

poszukam ceny
znalazłem na ebay: Remmers - Multi GS (12,88€/l) 10,0L - cena: EUR 128,75, Około 538,97 zł

Awatar użytkownika
Posty: 298
Rejestracja: 07. paź. 2014, 12:27

Re: Owady w drewnie

Postautor: PerToPer » 11. sie. 2015, 15:33

Wklejam instrukcję techniczną :) Multi GS
Załączniki
Multi GS.pdf
(117.61 KiB) Pobrany 1183 razy
Ostatnio zmieniony 11. sie. 2015, 15:34 przez PerToPer, łącznie zmieniany 1 raz

Następna

Wróć do Chemia budowlana

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 1102
Re: Klimatyzacja w domu?

data » 07.06.2023, 21:48

Klimatyzacja w domu to dobre rozwiązanie pod warunkiem że jej montaż oraz dobór wykona sprawdzona firma z doświadczeniem. Na terenie małopolski postaw na ofertę bo to specjaliści i stworzą
Awatar użytkownika
Posty: 1036
Re: Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

data » 07.06.2023, 16:06

W jakim sklepie kupowaliście drzwi do Waszych budynków? Reklama :
Awatar użytkownika
Posty: 1036
Re: Pokój dzieciecy- jak urządzić

data » 07.06.2023, 16:05

Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji Waszych wnętrz? Reklama :
Awatar użytkownika
Posty: 1036
Re: Jaki pomysł na łazienkę

data » 07.06.2023, 16:05

Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji Waszych wnętrz? Reklama :
Awatar użytkownika
Posty: 272
Re: przewóz osób

data » 07.06.2023, 13:32

Szukając przede wszystkim dobrej firmy specjalizującej się w przewozie do Niemiec to możecie w takim razie wziąć również pod uwagę firmę Express Line. Możesz zapoznać się z ich usługami
Awatar użytkownika
Posty: 272
Prace na wysokości w Krakowie

data » 07.06.2023, 13:26

Szukając profesjonalnej pomocy w zakresie prac remontowych, montażowych oraz mycia elewacji i okien na wysokościach to na pewno warto wziąć pod uwagę ofertę przygotowana przez firmę Ejas z
Awatar użytkownika
Posty: 745
Re: Zmarszczki

data » 07.06.2023, 12:03

Myślicie, że odpowiednia pielęgnacja faktycznie pomaga w zachowaniu młodości na dłużej? Ja konkretnie chciałabym zacząć stosować kosmetyki naturalne, aby niepotrzebnie nie wprowadzać
Awatar użytkownika
Posty: 427
Re: Jaki transport?

data » 07.06.2023, 11:15

Zdecydowanie do transportu mebli trzeba wybrać firmę z doświadczeniem. Jest na rynku taka, która świadczy usługi jako kurier meblowy. Zerknijcie tutaj https://www.spt.com.pl/kurier-meblowy/ -
Awatar użytkownika
Posty: 441
Re: Samochód

data » 07.06.2023, 10:47

Wymiana katalizatora w samochodzie powinna odbywać się średnio co 100-200 tys km, a wszystko zależy od modelu samochodu i sposobu jego eksploatacji. Stary katalizator można sprzedać na skupie
Awatar użytkownika
Posty: 312
Re: Pakowanie i linie produkcyjne

data » 07.06.2023, 9:55

Moim zdaniem pakowanie warto zautomatyzować, jeśli codziennie trzeba spakować wiele paczek. Systemy automatyzacji pakowania oferuje firma https://www.treeco.pl/automatyzacja-pakowania/ . Cały

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o